Újjáéledhet a budai kadarka

agrarszektor.hu
A kadarka régi rangjának visszaállítása a céljából ültettek több tő szőlőt a Jókai kertben Budapesten.

A Vidékfejlesztési Minisztérium és a Duna-Ipoly Nemzeti Park kezdeményezésének célja a legendás budapesti bor, a Budai Vörös újjászületésének segítése, a filoxéra-pusztítás előtt ugyanis a Budai Vöröst Európa-szerte ismerték és szerették - írja a kormány.hu

Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az ünnepségen elmondta, a borkultúra és Budapest szimbóluma lehet a kadarka, melynek hírnevét vissza kell állítani, hiszen a Budai hegyekben ennek hagyománya volt. A most ültetett szőlőtőkék 2015-ben válnak majd termővé, az ültetést viszont minden évben folytatni kell.

Az eseményen Lenkovics Barnabás, a Kadarka Kör kadarnagya és részt vett, aki kiemelte, hogy Magyarország történelmi múltjának része a szőlőtermesztés, a szőlőskerteket - egyben kultúránkat - pedig rehabilitálni kell. 

Az első oltványokat a Jókai kertben ültették el a sváb szüreti mulatságokat idézve, a munkákat pedig 2012 tavaszán és őszén folytatják. Jókai Mór 1853-ban vásárolta meg a Svábhegyen lévő telket, a rajta álló házzal együtt. A területet borító sűrű bozót helyébe szőlőt és gyümölcsfákat telepített. A svábhegyi családi ház kertjében zajló szüretek a magyar művészeti élet nagy eseményei voltak, a korabeli szellemi élet egyik központja alakult itt ki. A Jókai-kert 1975 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2007 óta pedig védett történeti kert.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?