A 120 hektárnyi kinyert fa egy Széchenyi-terv keretében megvalósított, csaknem 200 millió forint értékű programnak köszönhető, melyet az Európai Unió több mint felerészben támogatott.
A projekt értelmében a Somogyi Erdészeti és Faipari Zrt. (Sefag) két évvel ezelőtt olyan gyenge mezőgazdasági termőhelyeket ültetett be aprítékként kiváló fűtőanyagot biztosító, gyorsan növő fafajokkal - nyár, nyír és akác -, amelyeken kedvezőtlen talajviszonyok mellett, jelentősebb beruházás nélkül is nyereséges a gazdálkodás, sőt, munkahelyeket is teremtettek.
Jankó Gábor, a Sefag Zrt. erdészetpolitikai osztályvezetője elmondta, a módszer környezetbarát, alkalmazásával pedig akár 25 százalékkal nagyobb lehet a mezőgazdasági hozam. Két hónap alatt learatták az első adag fát, hektáronként 20-140 mázsát, amit később a pécsi Pannon Power hőerőmű használ majd fel. Hosszabb távú terv, hogy amennyiben a régióba további kiserőművek épülnek, több felé is irányulhat a kitermelt fa értékesítése.
A Sefag a sikeres program után önerős beruházásként most olyan fafajta telepítésébe kezd, amely nemcsak aprítékként, hanem ipari faanyagként is hasznosítható.