2024. december 29. vasárnap Tamás, Tamara

Moody's: az olajár betesz a mérsékelt globális növekedésnek

agrarszektor.hu
Az idén és jövőre is "mérsékelt" növekedés valószínű a világ legnagyobb felzárkózó és fejlett ipari gazdaságaiban (G20), ám erre az előrejelzésre érdemi kockázatot jelentenek az olajárak, amelyek a geopolitikai fejlemények miatt esetleg megugranának - áll a Moody's Investors Service kedden Londonban ismertetett átfogó éves prognózisában.

A világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportjának közgazdászai az előrejelzésben közölték: a G20-országcsoport egészében 2012-re átlagosan 3,0 százalékos, 2013-ra 3,5 százalékos növekedést várnak.

A ház szerint a Húszak átlagán belül a csoport fejlett ipari gazdaságaiban az idén 1,5 százalékos, jövőre 2,0 százalékos növekedés várható, a Moody's ugyanakkor 2012 egészére "enyhe", 0,5 százalékos visszaesést valószínűsít az euróövezetben.

A hitelminősítő előrejelzése szerint Németország - a legnagyobb EU-gazdaság - hazai összterméke (GDP) az idén 0,5 százalékkal növekedni fog, Franciaország gazdaságának a Moody's stagnálást jósol, a perifériális eurótagállamokban viszont mély recesszióval számolnak a cég londoni elemzői.

A keddi előrejelzés szerint a Moody's Olaszországban és Spanyolországban egyaránt 1,5 százalékos, Portugáliában 3,5 százalékos, Görögországban "5,5 százalékot meghaladó" GDP-visszaesést vár idén.

A Moody's Investors Service keddi londoni elemzése szerint a G20-csoportra kidolgozott növekedési prognózis egyik fő kockázati tényezője az a lehetőség, hogy Irán a nukleáris fejlesztési programja miatt ellene hozott szankciók megtorlásaként lezárja a Hormuzi-szorost, amelyen a világ nyersolaj-ellátásának 20 százaléka halad át. A Moody's becslése szerint ettől az olajárak akár 50 százalékkal is megemelkedhetnek a cég által 2012-2013-ra várt - a West Texas Intermediate amerikai alaptípusra számolt - 100-110 dolláros hordónkénti átlagos olajárhoz képest.

A hitelminősítő szerint a tapasztalati tényekre alapuló tanulmányok azt mutatják, hogy minden 10 százaléknyi tartós olajár-emelkedés a fejlett gazdaságok növekedési ütemét átlagosan 0,2-0,4 százalékpont közötti mértékben lassítja egy év leforgása alatt, de az átlagon belül a hét vezető ipari hatalom (G7), köztük az Egyesült Államok gazdasági növekedését ilyen mértékű olajdrágulás akár 1 teljes százalékponttal is csökkentheti.

 

forrás: MTI/mfor.hu

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?