A Macquaire pénzügyi és befektetési szolgáltatócsoport szerint a világ legnagyobb kakaótermelő országa által bevezetni kívánt kakaószabályozás egy önbeteljesítő áremelkedés-spirált indíthat be a kakaópiacon, amit az hajthat, hogy a termelők nem fognak elég mennyiségű kakaót termelni, írta az agrimoney.com online agrárpénzügyi portál.
Az elefántcsontparti kormány megpróbálta átláthatóbbá tenni a kakaótermelést, így felállította a Kakaó és Kávé Tanácsot, ami előre felvásárolja a farmerektől a kakaótermést, és azzal, hogy már jó előre eladja, az árvolatilitástól próbálja megvédeni a termelőket.
A rendszerből fakadó előnyök azonban elveszhetnek, ha az előzetes eladási ár - vagyis amennyit a kormány kifizet a farmereknek - az azonnali piacon elérhető ár alá esik, figyelmeztet a Macquaire. A bank szerint az ország eddig 1 600 fontot keresett tonnánként a terményen, és a 2012-2013-as termésnek eddig a 70 százalékát adta el július vége előtt. Ebből az összegből kilónként 600-500 afrikai CFA-t ígért a termelőknek a kormány.
“Ha a határidős jegyzések tovább emelkednek októberben, akkor a jelenlegi piaci árak sokkal magasabbak lehetnek, mint amennyit majd végül a kormány fizet a farmereknek, ami aztán mindenféle kellemetlen helyzethez vezethet." - mondta a bank egyik elemzője.
A farmereknek fizetett ár könnyen az OTC-piaci árak alá eshet, ha a határidős jegyzések tovább folytatják az emelkedést, ami aztán a már megállapodott eladások elmaradásához vezethet, vagy ahhoz, hogy a spot piacokon piaci áron adják majd a kakaót, vagy akár ki is csempészhetik a terményt Ghánából.
A Macquaire elemzője szerint megvan annak a kockázata is, hogy az elefántcsontparti farmerek nem a kormány által megkötött határidős jegyzéseknek megfelelően szállítják le a terményt. Csökkenhet a kínálat, megszüntethetik a hedge-ügyleteket, illetve árrés finanszírozás lehet, amik mind magasabb árakhoz vezetnének az év utolsó negyedévében. Így a jelenlegi rally valójában egy önbeteljesítő jóslat.