Bodnár Gáspár elmondta: a folyó jelenleg apad, a csütörtökön elindult újabb kisebb árhullám félméteres vízszintemelkedést okozott a határszelvényben. A vízszint csökkenése miatt egy szakaszon mérsékelték a korábban elrendelt másodfokú készültséget, de Nagyhalász és Gávavencsellő között a magas vízszint miatt továbbra is ez az árvízvédelmi fokozat van érvényben.
A Szamos és a Túr a külföldi szakaszokon apad, utóbbi folyón kisebb vízszintemelkedés várnak a szakemberek, de készültségi szintet nem kell emiatt elrendelni. A Kraszna Romániában kismértékben árad, hazai szakasza viszont apad, ami lehetővé tette a harmadfokú készültség mérséklését Nagyhalász és Olcsva között. Így a folyón jelenleg végig másodfokú készültség van érvényben - ismertette a védelemvezető.
A Lónyay-főcsatorna lassan apad, a védvonalakon ezért marad a másodfokú riasztási fokozat.
Az igazgató tájékoztatása szerint továbbra is elsőfokú belvízvédelmi készültség van érvényben a Nyírség négy szakaszán, valamint a Kraszna bal partján, másodfok keretében pedig három felső-szabolcsi szakaszon, illetve a beregi és szatmári területeken védekeznek. A belvízzel borított terület nagysága még mindig 22 ezer hektár felett van a térségben.
Jelenleg hat önkormányzatnál és három vízgazdálkodási társaságnál van érvényben valamilyen fokú belvízvédelmi készültség - tette hozzá Bodnár Gáspár.
Ezért folyattunk ki 6-8 Balatonnyi vizet az országból: itt a magyarázat
Sokak szerint a Duna medrében elszáguldó hatalmas vízmennyiség jelent megoldást az aszállyal küzdő gazdálkodók számára, a helyzet azonban jóval összetettebb.