Összesen 7-8 ezer hektár állami termőföldet ad húszéves haszonbérletbe október végén-november elején 250 új bérlőnek a nemzeti földalapkezelő szervezet (NFA). A százezer hektáros idei kiírással a megpályáztatható szántók elfogytak, így a jövő évtől speciális állami területek - elsősorban szőlő- és gyümölcsültetvények, illetve halastavak - haszonbérleti jogát hirdetik meg. Ehhez az nfa külön pályáztatási eljárási rendet dolgoz ki.
Október végén-november elején adja birtokba az NFA az első olyan állami termőföldeket, amelyek haszonbérleti jogát az idén pályáztatta meg - nyilatkozta az agrarszektor.hu-nak Sebestyén Róbert, az NFA elnöke. A szervezet a kormány döntése szerint összesen 100 ezer hektár állami föld haszonbérleti jogára írt ki pályázatokat április-májusban, de a területek zöménél a ma hatályos haszonbérleti szerződések a következő években, legkésőbb 2017. március 31-én járnak le. Ezért a szervezet az idén az új nyertes bérlőknek 7-8 ezer hektárt tud haszonbérbe és birtokba adni, a többi területre pedig december 31-ig köti meg a haszonbérleti szerződéseket 2014-2017. között birtokba lépési lehetőség mellett.
Az NFA a 100 ezer hektáros állami termőföldre körülbelül 3 ezer pályázatot írt ki, vagyis átlagosan mintegy 30 hektáros birtoktesteket hirdetett meg. Ennek megfelelően a valószínűsíthető nyertesek száma is 3 ezerre tehető, bár az új földhasználók körét bővítheti az a közelmúltbeli szabályozási módosítás, amely lehetővé teszi, hogy a nagyobb területeknél a földalapkezelő több nyertest is hirdethessen. Az NFA jellemzően olyan területeket pályáztatott meg, amelyeket most társas vállalkozások használnak, és a termőföldeket a kormány programjának megfelelően elsősorban kis- és közepes termelőknek, családi gazdálkodóknak ítéli oda. (Orbán Viktor miniszterelnök a 76. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Vásár megnyitóján kijelentette, hogy az állami területek 75 százalékát őstermelők, egyéni gazdálkodók, családi gazdaságok és fiatal gazdák művelhetik majd).
A 7-8 ezer hektáros területet az NFA az idén azért adhatja birtokba, mert egy részükre a korábban kötött haszonbérleti szerződések most járnak le. Más termőföldek esetében a haszonbérleti megállapodások már korábban hatályukat vesztették, és ezekre a szervezet tavaly és az idén maximum egy éves, ez év őszéig tartó ideiglenes hasznosítási szerződéseket kötött.
Az NFA azért választotta az október végi-november elejei birtokbaadási időpontot, hogy az új bérlők a területeket betakarított és tehermentes állapotban vehessék át. Sebestyén Róbert szerint a pályáztatási gyakorlat az előző kormányok idején nem igazodott a gazdálkodási ciklusokhoz. Az idei kiírások a következő éveben lejáró haszonbérleti szerződéseknél is azt célozzák, hogy a mostani bérlők megfelelően felkészülhessenek az elszámolásra és a birtokok átadására - tette hozzá a szervezet elnöke.
A 7-8 ezer hektáros terület azt jelenti, hogy - a 30 hektáros átlagos megpályáztatott birtokmérettel számolva - most körülbelül 250-en juthatnak állami földbérlethez. Ők az állami területeket a lehetséges maximális ideig, húsz évre vehetik használatba.
Sebestyén Róbert tájékoztatása szerint a 100 ezer hektáros idei pályázati kiírásban "szántó, rét, legelő" művelési ágú állami területek szerepeltek, vagyis az NFA minden ilyen besorolású állami termőföldet meghirdetett, ha haszonbérleti szerződése 2017. március végéig járt le. Ebből következően a szervezet a következő években már nem tud szántóterületeket megpályáztatni, kivéve azokat, amelyeknél az idei kiírások nem lesznek eredményesek vagy a szükségessé váló birtokkiigazítások során szabaddá válnak.
Ezért az NFA a jövő évtől azon speciális állami termőföldek haszonbérleti pályáztatására koncentrál, amelyeket eddig különleges jellegük miatt nem tudott meghirdetni. Itt elsősorban az állami szőlő- és gyümölcsültetvényekről, illetve halastavakról van szó, amelyek megpályáztatásához a szervezet előbb külön eljárási rendet dolgoz ki. Az NFA most méri fel, hogy ezekben a művelési ágakban mekkora terület meghirdetése válhat lehetővé.