Ötvenmilliárd forint körüli bevételkiesést okozhat évente a költségvetésnek a sertés- és a baromfihúsok áfájának csökkentése a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) számításai szerint. Januártól a két ágazat valamennyi termékére 5 százalékos kulcs lépne életbe az élőállatoktól a szalámifélékig, a kolbászokig vagy a felvágottakig. A konkrétumokról a kormány dönt. Más alapvető élelmiszerek áfája nem csökken, de lesznek változások a fordított áfaadózásban. A VM kezdeményezi Brüsszelben, hogy a gabonafélék és az olajos növények fordított áfáját 2014 helyett 2018-ig lehessen hatályban tartani és további termékeket is bevonhat a "fordított rendszerbe".
A VM azzal számol, hogy nagyságrendileg évi 25-25 milliárd forint bevételkiesés éri a költségvetést, ha januártól 5 százalékos áfa lép életbe a sertés- és a baromfiágazat termékeire a jelenlegi 27 százalékos kulcs helyett - nyilatkozta az agrarszektor.hu-nak Czerván György, a tárca államtitkára. Hosszabb távon ugyanakkor az 50 milliárdos adókiesés mérséklődhet, mivel a kisebb áfamértéktől a VM szakértői és a termékpályák szereplői a feketegazdaság visszaszorulását várják.
Mint ismert, Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár szeptemberben jelentette be, hogy januártól 10 százalék alá csökkenhet a sertés- és a baromfihúsok áfája. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pedig a jövő évi költségvetés közelmúltbeli parlamenti beterjesztésekor úgy fogalmazott, hogy a büdzsé tartalmazza az áfacsökkentés lehetőségét.
A "10 százalék alatti" adó ma csak az 5 százalékos kulcsot jelentheti, mivel más adómérték bevezetéséhez meg kellene változtatni az 5 százalékos jelenlegit, és ezt - figyelembe véve az uniós szabályokat és egyeztetési kötelezettségeket is - januárig nem lehetne véghezvinni - mondta Czerván György. Tájékoztatása szerint az 5 százalékos áfa most csak a sertés- és a baromfitermékekre vonatkozhat, más alapvető élelmiszergazdasági ágazatok árucikkeire nem. A sertés- és a baromfiszektorban viszont az adócsökkentés valamennyi termékre kiterjedhet, mivel azok egy vámtarifaszám alá tartoznak. Így az 5 százalékos kulcsot az élőállatoktól a feldolgozott termékekig minden áruféleségre - így például a kolbászokra, a szalámikra vagy a felvágottakra is - alkalmazni kellene.
A vámtarifaszám-besorolás szerint "baromfi" alatt valamennyi idetartozó fajt kell érteni, és a VM úgy is kalkulál, hogy az áfacsökkentés a teljes baromfis termékköre kiterjed. A kormány ugyanakkor dönthet úgy is, hogy az 5 százalékos kulcsot csak bizonyos baromfifajokra - például a csirketermékekre - terjeszti ki.
Czerván György szerint az már most biztos, hogy a tojás nem tartozik majd az 5 százalékos kulcs alá. Ugyancsak nem számíthatnak most áfacsökkentésre a malomipar, illetve a tej- vagy a zöldség-gyümölcs piac szereplői, akik szintén adómérséklést szorgalmaztak.
Ugyanakkor már a közeljövőben kezdeményei a VM Brüsszelben, hogy a gabonafélékre és az olajos növényekre tavaly bevezetett fordított áfaadózást hosszabb ideig hatályban lehessen tartani - közölte az államtitkár. A fordított áfát az eredeti uniós jóváhagyás szerint két évig, vagyis 2014-ig alkalmazhatnánk, de a VM most el szeretné érni, hogy a határidőt 2018-ig ki lehessen tolni.
Erre lehetőséget adhatnak azok az augusztusban életbe lépett, új uniós jogszabályok, amelyek az eddigiekhez képest könnyítik és gyorsítják a fordított áfaadózás tagországi bevezetését. A VM - mondta az államtitkár - vizsgálja, hogy a fordított adózási rendszert ki lehetne-e terjeszteni más agrárgazdasági termékekre is.
A parlamenti mezőgazdasági bizottság ülésén felmerült, hogy a fordított áfaadózást be kellene vezetni a feldolgozott takarmányokra is. Horváth István (Fidesz) úgy vélte, hogy e termékek értékesítése is a feketegazdaság "melegágyát" képezi.