Kartellgyanúra hivatkozva versenyfelügyeleti eljárást indított számos növényvédőszer-kereskedő vállalkozás ellen a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A hivatal gyanúja szerint az érintett vállalkozások 2008 óta arra törekedtek, hogy a beszerzési és értékesítési feltételek egységesítésével a piacot egymás között felosszák és az árakat egyeztessék.A kereskedők feljelentést gyanítanak a GVH-vizsgálat mögött és megalapozatlannak tartják a vádakat.
A Gazdasági Versenyhivatal tavaly december 19-én előzetes értesítés nélküli helyszíni szemlét tartott több növényvédőszer-kereskedő vállalkozás székhelyén - áll a hivatal közleményében. A GVH a rendelkezésére álló adatok alapján feltelezi, hogy az érintett vállalkozások, a Növényvédőszer- és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesülete (NMKSZE ) kereteit is felhasználva, 2008-tól kezdődően arra törekedtek, hogy a beszerzési és értékesítési feltételek egységesítésével a piacot egymás között felosszák és az árakat egyeztessék. A növényvédőszer-gyártó vagy azt importáló vállalkozások, az NMKSZE kezdeményezésére valószínűsíthetően részt vettek a növényvédőszer-kereskedő vállalkozások egyeztetett piaci magatartásában, így például a promóciós célú ingyenes termékminták piacról való kivezetésében.
Megsérthették a versenytörvényt
A GVH gyanúja szerint fenti magatartásukkal az eljárás alá vont vállalkozások feltételezhetően megsértették a versenytörvény versenykorlátozó megállapodások tilalmára vonatkozó rendelkezéseit. Az előzetes bejelentés nélküli helyszíni szemle lehetőségét a GVH számára a versenytörvény biztosítja. A versenytörvény rendelkezései értelmében a helyszíni szemléhez előzetes bírósági jóváhagyás szükséges.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozások a jogsértést elkövették - hangsúlyozza a GVH közleménye. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul. A törvény szerint ezen eljárások lefolytatására biztosított időtartam 6 hónap, amely azonban - az ügy bonyolultságától függően - két alkalommal szintén 6 hónappal meghosszabbítható.
Visszautasítják a kartellvádat
Megalapozatlannak tartja a versenyfelügyeleti eljárás megindítását a Növényvédőszer-és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesülete - jelentette ki az agrarszektor.hu-nak Speidl Ferenc, a szervezet elnöke. Szerinte a hatalmas piaci verseny kizárja annak esélyét, hogy a növényvédőszer-kereskedők áregyeztetéseket folytassanak vagy felosszák a piacot. Egy piacvezető vállalkozás például miért engedné át másnak a pozícióját - érvelt az elnök.
A szervezet a GVH-eljárás mögött olyan feljelentést sejt, amely kifejezetten az egyesület, illetve egyes tagjai ellen irányul - közölte Speidl Ferenc. Idetartozik a nádudvari KITE Zrt. vagy a bábolnai IKR Kereskedelmi Zrt. is, amelynek inputüzletágai ma már cseh befektető érdekeltségébe tartoznak. Az egyesület tagjainak több mint 90 százaléka így is magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozásnak számít, amelyeket alaptalan eljárások helyett éppenséggel támogatni kellene - fogalmazott az elnök. (A GVH a folyamatban lévő ügyre hivatkozva érdeklődésünkre nem kívánt nyilatkozni arról, feljelentés nyomán vagy más okból figyelt-e fel most a növényvédőszer piacra).
Ki kicsoda a növényvédőszer piacon?
A GVH-eljárás alá vont cégek közül a Hőgyészi Agrokémiai Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., az AGRO MULTISECTOR Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., az Alisca Agrárház 2010 Kft., a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt., a LASA Agrokultúra Kft., a Dr. Szabó Agrokémiai Kft. és az IKR Kereskedelmi Zrt. tartozik a Növényvédőszer-és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesületének tagjai közé (lásd alább keretes anyagunkat). Így a versenyhivatal összesen hét cég ellen folytat vizsgálatot a huszonnyolc tagú egyesületen belül. A GVH-listán szereplő többi, nagyrészt külföldi multinacionális tulajdonú vállalat nem a kereskedő, hanem a gyártó-szállító társaságok csoportját alkotja, és ezeket a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Egyesülete fogja össze. Ez utóbbi szervezetet viszont a GVH nem vonta eljárás alá.
A Növényvédőszer-és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesületén belül kereskedelmi munkabizottság működik, amely minden évben összegzi az adott év piaci folyamatait-tapasztalatai és ezekről összefoglalást készít tagjainak. Ilyen elemzések 2008 óta készülnek, ezért valószínűsíthető, hogy a GVH eddig vezeti vissza kartellgyanúját. Ezek az összesítő, átfogó elemzések azonban nem minősíthetők kartellezésnek - szögezte le a szervezet elnöke.