Összesen 600 millió forintból gazdálkodhat az idén a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT), miután a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) saját büdzséjéből 350 millióval kiegészítette a költségvetési törvényben eredetileg meghatározott, 250 milliós éves keretet. A HNT a közpénzeket a hegybírók bérezésére, informatikai fejlesztésekre, adminisztrációs könnyítésekre, szakmaközi szervezetté válásának megalapozására és saját magára költi.
A 350 milliós VM-kiegészítés összefüggésben áll azzal, hogy az állam feladatokat ad át a HNT-nek - közölte Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, aki az új struktúrától a termelői-borászati adminisztrációs terhek csökkenését várja. Emellett a VM várhatóan napokon belül elismeri a HNT-t úgynevezett szakmaközi szervezetként is, amely után a miniszter szerint - belső ágazati szabályozással - a termelők piacvédelme javulhat, piacra jutási lehetőségeik pedig bővülhetnek. A VM-kiegészítéssel a HNT idei állami támogatása 600 millió forintra nő, mivel a költségvetési törvény 250 milliót már eleve biztosított a szervezet működésére 2014-ben.
A HNT a 350 milliós pluszkeret legnagyobb részét a hegybírók bérezésére és közterheire fordítja, mivel a törvényi szabályozás a hegybírókat a hegyközségektől a HNT-hez helyezte - jelentette ki Tornai Tamás, a szervezet elnöke. Ezen kívül a pénzek informatikai hardver- és szoftverfejlesztéseket is szolgálnak majd, hogy a hegybírók ne csak adatokat, hanem - például az ültetvények felmérésekor - képeket is rögzíthessenek. Az informatikai korszerűsítés hozzájárulhat ahhoz is, hogy a hatósági adatszolgáltatáshoz szükséges információkat csak egyszer kelljen megadni, így az ágazati szereplők adminisztrációs kötelezettségei végső soron csökkenhetnek.
A nemzeti tanács a többletforrásokból kívánja megalapozni a szakmaközi szervezeti működés alapvető feltételeit, illetve megoldást igyekszik találni infrastrukturális gondjaira is. A HNT létszáma ugyanis - elsősorban a hegybírók átvétele miatt - a korábbi néhányról 120 fősre bővült, így az elnök szerint a szervezetet a jelenlegi infrastrukturális körülmények között nem lehet megfelelően működtetni.