Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé kívánja nyilvánítani a kormány azt a beruházást, amelynek keretében új gigavágóhidat építene Mohácsra Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató és Nagy György milliárdos befektető. Az intézkedéssel a közigazgatási engedélyezési ügyeket az eljáró hatóságok soron kívül kezelnék. A mintegy 15 milliárdos beruházás három ütemben valósulna meg és több mint 400 új munkahelyet teremtene. A vágóhídprojektet a 1,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű MCS Vágóhíd Kft. hajtaná végre, amelynek végső soron Csányi Sándor és Nagy György a tulajdonosa.
"Mohács város polgármestere 2014 áprilisában levélben tájékoztatta miniszterelnök urat, hogy a Bonafarm csoporthoz tartozó MCS Vágóhíd Zrt. mohácsi gyáruk megépítésével sertés vágóhidat, valamint csontozó-, és daraboló üzemet kíván létesíteni" - áll annak a kormányrendeletnek a tervezetében, amely a beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítaná és kijelölné az eljáró hatóságokat is. A döntés jelentősége az lenne, hogy az új gyártóüzem megvalósításával kapcsolatos közigazgatási engedélyezési ügyeket a hatóságok soron kívül kezelnék, ez azonban "nem befolyásolja negatívan a hatósági munka színvonalát".
Csányi és Nagy kéz a kézben
A vágóhidat a 1,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű mohácsi Mcs Vágóhíd Kft. valósítaná meg, amely az MTI szerint a Pick Szeged Zrt., valamint a Home 2000 Kft. tulajdonában áll. Az előbbit a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonafarm Zrt., míg az utóbbit Nagy György tulajdonolja. Korábbi nyilatkozatok szerint a gigavágóhíd egy műszakban egymillió sertést tudna feldolgozni évente.
Az Mcs Vágóhíd Kft.-t Nagy György képviseli, ő a cégjegyzésre jogosult személy. Mint ismert, mindkét befektető szerepel a száz leggazdagabb magyar készített legfrissebb listán, amelyen Csány az első, Nagy pedig a 49. helyet foglalja el.
Három ütemben fejlesztenének 2016-ig
A rendelethez készített hatásvizsgálati lap rögzíti, hogy a mohácsi fejlesztések "2013-16 között három ütemben, megközelítőleg 15 milliárd forint értékben" valósulnának meg. A beruházások üzembe helyezését követően több mint 400 új munkahely létesülne. A "konjunkturális előrejelzések alapján a beruházás gyorsított ütemterv szerinti megvalósítása lenne kívánatos", és kedvező kormánydöntés esetén a projekt kivitelezési "időhorizontja" reálissá válna, mivel a hatósági eljárások egyszerűsítésével és gyorsításával a részben önerőből, részben banki hitelből megvalósuló beruházás megvalósítási ideje csökkenne.
A rendelet tervezete általános építésügyi hatóságként a Mohácsi Járási Hivatal Járási Építésügyi Hivatalát, míg másodfokú építésügyi hatóságként a Baranya Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatalát jelöli ki. A tervezet a kiemelt jelentőségű ügy koordinációjára a Baranya Megyei Kormányhivatalt, mint vezető kormánymegbízottat jelöli ki.