A legfrissebb adatok alapján tehát úgy tűnik, hogy az idei globális gabonatermés alig - mindössze 10 millió tonnával - maradhat el a tavalyi év rekordjától. A betakarított búza mennyisége minden eddigi csúcsot megdönthet. Bár a főbb gabonaexportőr országok közül Észak-Amerikában, Ausztráliában és Kelet-Ázsiában a korábbi várakozásoknál némileg alacsonyabb volumeneket valószínűsítenek, az európai és a fekete-tengeri térség kiváló termése bőven kompenzálja majd a kieső mennyiségeket.
Az Európai Unióban, Oroszországban és az Egyesült Államokban várt rendkívül jó termés a kukoricára vonatkozó termésvárakozásokat ugyancsak a tavalyi rekord közelébe repítheti. Az világ egyik legnagyobb fogyasztójának számító Kínában ugyanakkor a rendkívül aszályos időjárás miatt öt év óta először a termésmennyiség csökkenésére számítanak. A kukorica árfolyamára így is erős nyomás nehezedik, öt hónapos csökkenés után az IGC GOI kukorica alindexe négy éves mélypontra zuhant.
A nemzetközi szervezet várakozásai szerint ezzel párhuzamosan a globális gabonafelhasználás a tavalyi évhez képest 2%-os ütemben növekedhet. Ez elsősorban a kukoricafelhasználás növekedésének köszönhető, de emellett más takarmánynövények iránt is megnőhet a kereslet. Az idei szezonban több jelentős gabonaexportőr országban tapasztalható kedvezőtlen időjárás miatt növekszik a takarmánybúza-kínálat, ami erős versenyt támaszthat a tengerinek.
A kiváló amerikai és brazil termésnek köszönhetően a világ szójatermése is csúcsot dönthet, elérve a 310 millió tonnát, mintegy 10%-kal meghaladva a tavalyi termésmennyiségeket. A rizsre, illetve az olajosmagvakra vonatkozó várakozások ugyancsak nagyon kedvezőek, ami rendkívüli nyomást gyakorol a világpiaci árakra. Az IGC Grains and Oilseeds Index (GOI) mintegy 7%-ot esett előző havi értékéhez képest, elsősorban a kukorica és az olajosmag-árfolyamok mélyrepülésének köszönhetően.