Huszonöt százalékos EU-támogatás segítségével korszerű, környezetbarát húsipari gépeket vásárolt a háromszáz főt foglalkoztató társaság 37,25 millió forint értékben. A projekthez szükséges önerőt a tavalyi üzleti évben megtermelt nyereségéből finanszírozta. Az új eszközökkel csökken a gyártás energiafelhasználása és a jelentősen nő a gyártott termékek élelmiszerbiztonsága.
Daka Zsolt, a társaság ügyvezetője elmondta, hogy a Gyulahús a 2014-es gazdasági évet várhatóan 4,5 milliárd forint árbevétellel zárja, ami 5-600 millió forinttal haladja meg a előző évit. A cég nyeresége várhatóan mintegy 50 millió forint körüli lesz, duplája az előző évinek. A vállalatot érzékenyen érinti a jelenleg is hatályban lévő orosz embargó, azonban a kieső árbevételt a korábbi angol, cseh piaci eladásokkal sikerült ellentételezni és bővült a hazai értékesítés is.
MTI Fotó: Rosta Tibor
A Gyulahús éves árbevételének 80 százaléka származik hazai eladásokból és húsz százaléka exportból. A vállalat jelenleg mintegy száz húsipari terméket állít elő, közöttük a hungarikummá nyilvánított gyulai kolbászt és a híres gyulai májast. A cég az újraindítása óta stabilan működik, fizetőképes, a rendelkezésre álló forgóeszközzel finanszírozza a termelést, a 300 alkalmazott foglalkoztatása hosszútávon biztosított.
Görgényi Ernő bejelentette, hogy a gyulai önkormányzat ötéves tervet dolgozott ki a Gyulahús fejlesztésére, ami jövő héten kerül az önkormányzat gazdasági bizottsága elé, ahol a gyulai húsipari szakemberek véleményét is kikérik. A fejlesztési program célja 2014-2020 között EU támogatások segítségével egymásra épülő beruházásokat megvalósítása és egy korszerű feldolgozóipari technológiát kiépítése. A húsipari cég jelenleg két telephelyen működik, de a belvárosi részleget hamarosan a Kétegyházi úti telephelyre költöztetik. A tervek között szerepel egy zöldmezős, környezetbarát új vágóhíd építése is. A vágás újraindításával várhatóan további munkahelyek jönnek létre, a térségben fellendül a sertéstartás és mintegy ötszáz család juthat kiegészítő, alternatív jövedelemhez a vállalatnál.