Az áfacsökkentést tartanák jó megoldásnak meghatározó halágazati szervezetek annak érdekében, hogy a magyarországi halfogyasztást és a haltelepítéseket növelni lehessen. Az agrárszektor.hu értesülései szerint a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) és a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület- hasznosítók Szövetsége (Mahal) közelmúltbeli egyeztető megbeszélésén is felmerült, hogy a két érdekképviselet szorgalmazza az áfamérséklést.
Szakértői vélemények szerint az élő halak 27 százalékos jelenlegi áfakulcsát kellene jelentősen - nullára vagy 5 százalékra - csökkenteni ahhoz, hogy érzékelhető változást lehessen elérni. Úgy tudjuk, az áfamérséklés lehetséges módjairól a Földművelésügyi Minisztérium már kapott is szakmai javaslatokat.
MTI-fotó: Czeglédi Zsolt
A kisebb áfakulcs közvetlenül is megmozdíthatná a hazai halpiacot, mert a haltermelők a fogyasztóknak vélhetően több halat értékesíthetnének, ha az alacsonyabb áfa árcsökkenést eredményezne és a hazai élő halak iránti kereslet nőne. A fogyasztást azért is élénkíteni kellene, mert az egy főre jutó éves halfogyasztás ma rendkívül alacsony, évi 3-5 kilogrammra tehető, pedig a halhúsnak fontos szerepe lenne például a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, amelyek nálunk évről évre a halálozások felét okozzák.
Az áfacsökkentés ugyanakkor ösztönözhetné a vízhasznosítók haltelepítéseit is, így több hal kerülhetne az állami vizekbe, ez pedig a horgászat és a horgászturizmus feltételeit is javíthatná. Ma az az általános helyzet, hogy saját halgazdálkodási vízterületeit (természetes vizeit) az állam bérbe adja olyan hasznosító szervezeteknek, amelyek halgazdálkodási tervek és haltelepítési kötelezettségek szerint kezelik azokat. A hasznosítók haltermelőktől vásárolják meg a telepítésre szánt halakat, amelyek azonban vízbe helyezésük után azonnal az állam tulajdonává válnak. Az állam pedig bonyolult szabályrendszer alapján lehetővé teszi, hogy a horgászok kifoghassák azokat.
Az állam érdeke is az lenne, hogy több hal kerüljön saját vizeibe, a telepítéseket pedig éppen az áfa mérséklésével lehetne fokozni - állítják szakértők. A legkedveltebb halfajnak számító pontyért például a horgászszervezetek éves átlagban kilónként 500-550 forintos nettó árat fizetnek, amelyet a 27 százalékos áfa jelentősen drágít. Az adó csökkentésével viszont lehetőség nyílna arra, hogy hasonló összegért több halat lehessen vásárolni, illetve az olcsóbb halbeszerzések tovább növelhetnék a vízhasznosítók telepítési kedvét. Szakértői számítások szerint az éves szinten több mint 2 milliárd forintra tehető haltelepítéseknél a kisebb áfakulcs több százmillió forinttal is bővíthetné a horgászszervezetek halasítási lehetőségeit.
Az áfacsökkentésekkel kapcsolatban örök vita, hogy a kieső költségvetési bevételek megtérülhetnek-e, vagy sem. Horgászszempontból az valószínűsíthető, hogy a több fogható hal nagyobb vonzerőt jelentene, és ez növelné a horgászok, illetve a horgásznapok számát. Így a horgászattal összefüggő kiadások is nőnének, ezek áfatartalma pedig szakértők szerint részben kompenzálhatná a büdzsé haláfa-csökkentés miatti kieséseit.