Február 28-án, vagyis ma jár le az a határidő, ameddig a horgászok szankció nélkül leadhatják tavalyi fogási naplóikat. A dokumentumok "intézésére" nem árt odafigyelni, mivel tavaly hivatalos állami okmánnyá váltak. Ezért a korábbiaknál elvileg szigorúbb elbírálás alá esik, ha valaki a naplót határidőre nem adja le, vagy az abban szereplő fogási adatokat - a horgásznapok számát és a bejegyzett fogásokat - nem összesíti.
A jogszabályok kimondják, hogy a kiadásra jogosult szervezeteknek az állami horgászjegyhez járó fogási naplók gyűjtéséről és adatfeldolgozásáról is gondoskodniuk kell. A fogási naplót alapértelmezés szerint az állami horgászjegy kiváltásának helyén kell leadni, ha azonban a horgász új állami horgászjegyét, illetve a horgászjegy meghosszabbítását igazoló bélyeget más szervezetnél akarja kiváltani, fogási naplóját ott is leadhatja.
Általános szabály, hogy az átvevő szervezeteknek a határidőben és megfelelően összesített formában leadott fogási naplókról igazolást kell adniuk és nyilvántartást kell vezetniük. Az igazolást akkor nem kell kiadni, ha a horgász nyilatkozik arról, hogy az átvevő szervezetnél kívánja állami horgászjegyének érvényességét meghosszabbítani vagy új állami horgászjegyét kiváltani.
Semmi esetre sem elfogadható viszont az a gyakorlat, amikor a horgászegyesületek saját kihelyezett postaládájukba dobatják be a fogási naplókat, ha a dokumentumokat - nyitva tartási időn túl - személyesen nem lehet leadni. "Postaládába dobással" azért nem ajánlott a naplók leadását-átvételét intézni, mert a horgászok így utólag nem igazolhatják, hogy fogási naplójukat időben és megfelelően kitöltve adták le, ha ennek bizonyítása később bármilyen okból szükségessé válna.
Aki a fogási naplót határidőben nem adja le, illetve az abban szereplő adatokat nem összesíti, szankcióra számíthat. Idei új állami horgászjegyét kiválthatja, de felnőtt horgászként a 2 ezer forintos normál éves díj kétszeresét, vagyis 4 ezer forintot kell fizetnie. Ugyanez a büntetés akkor is, ha valaki a fogási naplót egyáltalán nem adja le.
A horgászok a legjobban akkor biztosíthatják be magukat, ha idei állami horgászjegyüket, illetve területi engedélyeiket a fogási naplók személyes leadásakor, vagyis február 28-ig kiváltják. Ha azonban valaki az állami és területi engedélyeket még nem akarja megvenni, saját érdekében akkor jár el legkörültekintőbben, ha fogási naplója leadásáról igazolást kér az átvételre jogosult szervezetektől.
A Földművelésügyi Minisztérium fogási naplókról szóló állásfoglalását itt tekintheti meg.
Címlapkép forrása: Facebook / Sportex Italia