Több szabálysértő személyt is ellenőrzés alá vontak a halőrök a Közép-Tiszán. A hatóság tagjai az elmúlt három-négy hónapban sajnos több olyan esettel találkoztak, amikor a horgászok nemcsak megtartottk kifogott halakat, de a fogási naplóban se rögzítették ezeket - írta meg a Pecaverzum. A megjelentetett fényképek alapján a halőrök találtak negyven centimétert meghaladó pontyokat, és négy kilogrammnál nagyobb harcsát is.
Kérjük horgászainkat, hogy figyeljenek oda a fogási napló vezetésének szabályaira. Fontos a pontos dokumentálás, hiszen a halgazdálkodónak a haltelepítések mértékének megállapításához fontos információ a horgászok által beírt halfajonkénti fogási adatsorok
- írta a KTVHESZ.
A szövetségnél arra is felhívták a figyelmet, hogy a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 67. § (1) bekezdése alapján a halgazdálkodási hatóság halvédelmi bírságot szab ki a fogási napló vezetését elmulasztó; az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben foglaltnál nagyobb (30 centiméter) testhosszúságú, jogszerűen kifogott halat a vízpartról nem leölve elszállító személlyel szemben.
A halgazdálkodási hatóság az állami horgászjegyet, turista állami horgászjegyet, véglegesen visszavonja attól a személytől, akivel szemben halvédelmi bírságot vagy más hatóság által megállapított, a hal fogására irányuló tevékenységgel kapcsolatosan megállapított szankciót szabtak ki. Ezen túl határozatában a pénzbírság mellett az elkövetőt az állami horgászjegy váltásától is eltiltja, az eltiltás időtartama három hónaptól három évig terjedhet.
A fogási napló vezetését elmulasztó személlyel szemben kiszabható halvédelmi bírság mértéke horgászat esetén 10 ezertől 50 ezer forintig terjedhet. A miniszteri rendeletben foglaltnál nagyobb testhosszúságú, jogszerűen kifogott halnak a vízpartról nem leölve történő elszállítása esetén kiszabható bírság mértéke: 10 ezertől 500 ezer forintig mozoghat.
A halgazdálkodási hatóság a bírság kiszabásakor a bírság összegébe beépíti a hal jogszabályban meghatározott halgazdálkodási értékét is. De mibe is kerülhet a horgászoknak a fogási napló vezetésének elmulasztása, valamint a be nem írt hal elvitele, a horgászokmányok bevonása és a bírság kiszabása esetén?
- Állami jegy és fogási napló, minimális horgászegyesületi tagság: 13 ezer forint.
- Területi jegy: napi jegy 5 ezer forint, éves összterületi jegy 44,5 ezer forint.
- Halvédelmi bírság: 20 ezertől 550 ezer forintig
- Ponty halfaj halgazdálkodási érték számítása: ponty 5 kilogramm x 1500 forint 15-ös szorzószámmal = 112.500 forint, 10 kilós ponty esetében ez az összeg 225 ezer forint.
- Állami horgászjegy váltásától való eltiltás: 3-36 hónap.
- Halgazdálkodási hasznosító helyi horgászrendtől függő vízterületről való kitiltás mértéke: 3 hónaptól 5 év.
Vagyis a szabálysértők összesen minimum 150 ezer és akár 800 ezer forintos bírságot kaphatnak, amely magába foglalja a bevont horgászatra jogosító okmányok díját, a kiszabott halvédelmi bírság összegét. Emellett az illető valamint 3-36 hónap között nem kaphat állami horgászjegyet, valamint akár 5 évre is kitilthatják az adott vízterületről.