Elfogadta a kormány a magyar élelmiszeripar közép- és hosszú távú fejlesztési stratégiáját - jelentette ki Fazekas Sándor, földművelésügyi miniszter. Így a következő öt évben 300 milliárd forint fejlesztési forrásra tarthat igényt az élelmiszeripar. A támogatásból 200 milliárdot a vidékfejlesztési program, 100 milliárdot pedig a GINOP nyújt az ágazatnak. A stratégia végrehajtásával az elkövetkező öt évben 40 százalékkal, 2500 milliárdról 3500 milliárd forintra növekedne az élelmiszeripar éves teljesítménye, miközben 10-15 ezer új munkahely jönne létre - számol be az MTI.
Fazekas Sándor szerint a kormány 2010 óta kiemelt területként kezeli az élelmiszeripart. Az ágazat jelenleg körülbelül 130 ezer embernek ad közvetlenül munkát, és több százezer mezőgazdasági termelőt támogat. A stratégia célja a kézműves élelmiszerek, a hungarikumok, a rövid ellátási láncok, valamint a helyi és regionális termék-előállítás ösztönzése. A rendelkezésre álló forrásokkal a kisebb vágóhidak, a termelői tej- és gyümölcsfeldolgozó üzemek és hűtőházak támogatása is biztosított lesz.
Zsigó Róbert, az agrártárca államtitkára úgy véli, kifejezetten fontos lenne, hogy a hazai fogyasztók hozzájuthassanak az egészséges, biztonságos, jó minőségű belföldi termékekhez, és az élelmiszer-gyártók a lehető legtöbb hazai alapanyagot használhassák fel. Így növekedhetne a termékek hozzáadott értéke, az alapanyagok feldolgozottsága, illetve bővülhetne az exportárualap is, miközben erősödne a vidék önfenntartó képessége.
Az államtitkár szerint a stratégia növelné az ágazat versenyképességét és stabilitását. Ezért a szektor jövedelmezőségét 2020-ra - a mostani nulla százalék körüli értékről - 4-5 százalékra kívánják emelni. A tervek szerint a belföldi értékesítés 7-10 százalékkal, az export pedig 30-40 százalékkal bővülne. A mostani uniós költségvetési időszak végéig várhatóan 10-15 ezer új munkahely jöhet létre.