Szeptember 21-én egynapos hivatalos látogatást tesz Magyarországon Phil Hogan uniós agrárbiztos - erősítette meg az agrárszektor.hu értesüléseit a biztos brüsszeli hivatala. Egyelőre nincs információ arról, mi a látogatás pontos oka, mivel a biztos sajtóirodájának tájékoztatása szerint a programot ezután véglegesítik. Tény mindenesetre, hogy Phil Hogan hivatalos úton először jár majd Magyarországon biztosi kinevezése óta.
Az agrárszektor.hu értesülései szerint elképzelhető, hogy szeptember 21-re, a biztosi látogatás időpontjára a hazai tejtermelők demonstrációt szerveznek. A gazdálkodók ugyanis az Európai Bizottság hétfőn bejelentett, 500 millió eurós válságcsomagját nem értékelik "nagy erőlepésként", és úgy ítélik meg, hogy a tervezett intézkedések érdemben nem orvosolják a tejpiaci gondokat.
Bár egyelőre nem tudni, hogy az 500 millió eurós csomagból a magyar tejpiaci szereplők mennyit kaphatnak, a mai aggodalmak szerint a nekik járó összeg túlságosan kevés lehet. Ha a pénzt termelésarányosan osztanák szét, a magyar tejszektor - egyszázalékos unión belül részarányát figyelembe véve - legfeljebb 5 millió euróhoz (mintegy 1,5 milliárd forintnak megfelelő összeghez) juthatna, miközben terméktanácsi adatok szerint csak a feldolgozók 5-7 milliárd forintos veszteséget szenvedtek az orosz embargó, illetve az uniós tejkvóták eltörlése miatt.
Hasonló a helyzet a tejtermelőknél is, mivel az utóbbi időszakban a felvásárlási átlagárak literenként 70-75 forintra, illetve e szint alá zuhantak, szemben a 90-100 forintra tehető önköltséggel. Így a tejtermelés sok gazdánál az eddigi, "normál módon járó"uniós támogatásokkal együtt is veszteségessé vált, ezért most jelentős rendkívüli forrásokra lenne szükségük.
Csakhogy - állították az agrárszektor.hu-nak terméktanácsi szakértők - a Brüsszelben bejelentett intézkedéscsomag nem alkalmas arra, hogy "az olcsón importált UHT-tejekkel és sajtokkal tönkretett" magyar piacon enyhítse a feszültségeket. A terméktanács pénzügyi szempontból tulajdonképpen csak azt tartja érdemi előrelépésnek, hogy 50 százalék helyett a közvetlen kifizetések 70 százalékát lehet majd kiutalni előrehozott módon október 16-tól, de ez legfeljebb rövidtávú segítséget, nem pedig átfogó helyzetrendezést jelenthet. A szervezetnél például attól tartanak, hogy a válságcsomagban a feldolgozók nem juthatnak pluszforrásokhoz, miközben Brüsszel a pénzelosztásnál uniós szinten leginkább azoknak a tagországoknak kedvez majd, amelyek termékei "a magyar tejpiacot is tönkretették".
Európai szinten újabb demonstrációkat helyez kilátásba a hétfői brüsszeli tüntetéseket szervező Európai Tejtanács is, mivel a tervezett bizottsági intézkedéscsomagot "csalódásnak és provokációnak" minősíti. A tanács szerint a döntéshozók csak megkerülik a problémákat, mivel a tejszektort sújtó válság strukturális jellegű, ezért a bejelentett pénzügyi csomag a gondokat nem oldhatja meg. A gazdák nem elsősorban pluszpénzekért vonultak az utcára, hanem válságkezelő mechanizmusok beiktatását követelték, amely a probléma okát, vagyis a túltermelést szüntetné meg - hangsúlyozta Romuald Schaber, a szervezet elnöke.