A hazai kutatás-fejlesztési potenciált és a bio-alapú gazdaság modelljét mutatták be az FM, a NAIK és az AKI közös agrár-kutatási konferenciáján. A 77. OMÉK alkalmából rendezett esemény elsősorban a Horizont 2020 programmal és annak kihívásaival foglalkozott. A Horizont 2020 az Európai Unió 2014-2020 közötti fejlesztési és innovációs politikáját határozza meg, célja Európa versenyképességének növelése. A program összesen 79 milliárd eurós keretet irányoz elő a résztvevő tagállamoknak.
Hazánkban 2014 januárja óta nem volt példa arra, hogy a magyar agrár kutatóhelyek közös irányítás alatt tevékenykedjenek - mutatott rá Jenes Barnabás, a NAIK főigazgatója. Szerinte ezzel eddig nem tapasztalt mértékben segíthetjük egymást, ez pedig kiemelkedő lehetőséget teremt a magyar innovációknak. Mivel a Horizont 2020 programmal közvetlenül Brüsszelből nyerhetők el a pályázati források, a keretből minden tagállam annyit hasznosít, amennyit tud.
Az Európai Bizottság 2012-ben indította útjára a ,,Fejlesztés a fenntartható növekedésért: Bio-gazdaság Európának stratégiát". A cselekvési terv és a stratégia együttes célja egy innovatív és versenyképes társadalom kialakítása az élelmiszerbiztonság és a megújuló energiaforrások fenntartható használatával - emelte ki Lehoczky Éva, a Magyar Tudományos Akadémia Talajtani és Agrokémiai Kutatóközpontjának igazgatója.
Kovács Barna, a Kutatási és Innovációs Főigazgatóság vezetője hozzátette: a program kiemelt célja, hogy a tudományos áttörésekből üzleti lehetőségeket biztosító innovatív termékek és szolgáltatások születhessenek. Ezért a kutatástól kezdve a piaci hasznosításon át az innovációs lánc minden szakaszához támogatást nyújt. A Horizont 2020 pályázatok elbírálásánál a magas minőség, a jól menedzselt konzorcium, valamint az uniós szinten is mérhető hatás számít.