Mekkora területen gazdálkodik a Terra-Coop Kft., és elsősorban mely növényekre koncentrál a cég?
Szarvas Pál: A cég 1994-ben indult és jelenleg mintegy 1200 hektáron gazdálkodunk. Leginkább búzát, árpát, napraforgót, kukoricát és hibridkukoricát termesztünk, de rendelkezünk öntözött és öntözhető földterületekkel, így szántóföldi zöldségnövényeket - zöldborsót és csemegekukoricát - is termesztünk. Ez utóbbi tevékenységünk miatt indultunk a zöldségtermesztőknek kiírt gépbeszerzési pályázaton. A pályázatunk sikeresnek bizonyult, ezért a KITE Zrt.-től 10 darab új John Deere 6100 RC típusú erőgépet vehettünk át.
A szántóföldi növénykultúrákon és egyes zöldségféléken kívül mi tartozik még a Terra-Coop profiljába?
Sz.P.:Cukorrépát is termesztünk, amely jelenleg nem olyan általános. Emellett olajretket is termelünk nyugat-európai exportra, ezt a zöldségfélét ugyanis előszeretettel használják zöldtrágyanövénynek. Néha egyéb növényekkel is próbálkozunk, amikor van rá lehetőség, zöldbabot is termelünk vagy kifejtőbabot, amikor van rá igény és tudunk szerződést kötni. A vállalat ezenkívül más agrárcégeknek is kínál mezőgazdasági szolgáltatásokat. Vannak olyan termelők, akik teljes körű szolgáltatással bíztak meg bennünket és vannak speciális betakarítógépeink, amelyekkel kialakult partneri körünk van. Ilyen a két zöldborsó-betakarító gépünk, a csemegekukorica-betakarító gépünk pedig a Bonduelle-flottában is részt vesz. A körülmények és a géppark miatt évente 2-400 millió forintos szolgáltatási bevételt érünk el.
Elstartolt az új vidékfejlesztési program, és jönnek a pályázati kiírások. Ön szerint mik a perspektívái a hazai zöldségtermesztésnek és mik a tervei a Terra-Coop Kft.-nek?
Sz.P: Szeretnénk bővíteni az öntözhető területeinket, szeretnénk öntözőgép-beruházásra és öntözőtelep építésre pályázni. Ezzel kapcsolatban két nagy problémánk van. Az egyik a vidékfejlesztési programban megjelent megfogalmazás, amely szerint támogatásra csak ott lehet pályázni, ahol - az adott területen - 12 éven belül volt vízjogi létesítési engedély. A másik, hogy a földhasználatot - a beruházás átadását követően - még 5 évig igazolni kell. Ez azt jelenti, hogy a földhasználati szerződéseinket meg kell hosszabbítani és be kell szerezni a földtulajdonos hozzájáruló nyilatkozatait. Ez megoldható, ha a szerződések olyan időben kerültek megkötésre, amelynél a 20 évbe még belefér a hosszabbítás.
Viszont, ha valaki megközelítőleg 20 éve használja az adott földterületet és nem tud hosszabbítani, akkor új szerződést kell kötni és azt ki kell függeszteni. Az eljárás közben viszont más, elő-haszonbérletre jogosult is bejelentkezhet és elnyerheti a földhasználat jogát. A vonatkozó jogszabályok ugyanis nem teszik lehetővé, hogy azok akik kötött öntözőberendezéseket létesítenének - vagy akár már használnak - elő-haszonbérleti jogot kapjanak. Nagyon fontos lenne, hogy ez bekerüljön a vonatkozó jogszabályba, de ez sajnos eddig még nem történt meg. Pedig ez segítené az intenzív gazdálkodásban rendkívül fontos öntözés gyakorlati megvalósítását.
Tíz új traktorral bővült a gépállományuk. Mi alapján döntöttek a KITE és ezen belül is a John Deere mellett?
Sz.P.: Ez elég hosszú folyamat volt, talán két hónapig is eltartott, míg - az érdeklődésünknek megfelelően - több traktorforgalmazó cég is pályázott. Sokáig legalább négy típus volt versenyben, de hosszas mérlegelés után végül a John Deere-t választottuk. Az ár/érték arány és a vontatható teher súlya miatt. Emellett a márka ismertsége és megbízhatósága, valamint a forgalmazó KITE Zrt. megfelelő szervizhálózata, szakembergárdája is garantálta a sikert. Hozzáteszem, eddig vegyes géppark állt a rendelkezésünkre, de szerencsésnek tartom, hogy most azonos típusú gépekkel tudunk dolgozni.