Mintagazdaságnak számít Csányi Sándor két jelentős agrárcége, a Bólyi Mezőgazdasági Zrt. és a Dalmand Zrt., ezért a kormány nem adja el az általuk bérelt állami termőföldeket - erősítette meg az agrárszektor.hu korábbi értesüléseit mai tájékoztatóján Lázár János. Mint ismert, a kormány már korábban egyértelműsítette, hogy az idénre hirdetett földértékesítési akcióban nem ad el olyan állami termőföldeket, amelyek mintagazdaságnak minősülnek.
Lázár János szerint a kabinet kétféle módon képzeli el a mintagazdaságok kialakítását. Az egyik a ma meglévő állami tulajdonra épül, mint amilyen a bábolnai, a szilvásváradi és a mezőhegyesi ménes. Ezért utóbbi esetében például 3500-4000 hektárral újraalapítják a ménesbirtokot, vagyis jelentős állami területet biztosítanak a további mezőhegyesi gazdálkodáshoz. A másik mintagazdasági formát pedig azok a gazdasági struktúrák alkothatják, amelyek egymásra építik a termelési, a feldolgozási és a végtermék-előállítási tevékenységeket, így az általuk használt állami termőföldek megtartásához nemzetgazdasági érdek fűződik. Lázár János szerint nincs ma Magyarországon olyan szakember, aki megkérdőjelezné, hogy Csányi cégei ilyen mintagazdaságoknak számítanak, ezért nem adják el az általuk bérelt állami területeket.
A miniszter nem közölte, hogy a Bólyi Zrt. és a Dalmand Zrt. mennyi állami területet használ. Korábbi információk szerint a Csányi-féle agrárbirodalamhoz összességében mintegy 28 ezer hektár tartozhat, amelynek jelentős részét a bérelt állami földek tehetik ki. A kormány legközelebb november 18-án tárgyal a mintagazdasági rendszerről.
Lázár János most azt mondta, hogy első körben 350 ezer hektár állami földet kívánnak eladni, amelyből a nemzeti földalapkezelő szervezet (NFA) mostanáig 180-200 ezer hektárt hirdetett meg. Az NFA honlapján eddig 100 ezren érdeklődtek az értékesítési feltételekről, akik közül 60 ezren földműveseknek - vagyis ténylegesen földvásárlásra jogosultnak - minősültek.