Azonnali hatállyal elrendelte a mézhamisítás gyanújában érintett, nem fogyasztói minőségű termékek forgalomból történő kivonását Bognár Lajos országos főállatorvos. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szerdán bocsátotta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) rendelkezésére azokat a közjegyzői okiratokat, amelyek a szakmaközi szervezet által bevizsgáltatott méztermékek adatait tartalmazzák. Az információk alapján a vizsgálatok lezárásáig az országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte, hogy az érintett tételeket vonják ki a forgalomból.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2015: két nap, 60 előadó, 700 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A szakmaközi szervezet gyanúja szerint a Kínából importált mézek gyakran mesterségesen hozzáadott anyagokat is tartalmaznak. A kialakult mézpiaci helyzet miatt a Nébih fokozottan ellenőrzi az Európai Unión kívülről érkező mézszállítmányokat, amelyhez a hatóság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közreműködését is kérte.
Az ágazati szervek felhívják a forgalmazók figyelmét, hogy a visszahívásban nem érintett "EU és EU-n kívüli" jelölésű mézkeverékeket kizárólag abban az esetben hagyják az üzletek polcain, amennyiben biztosak azok eredetében, valamint abban, hogy a termékek nem tartalmaznak mesterségesen hozzáadott anyagokat. A kialakult helyzet tisztázásáig pedig azt javasolják, hogy a vásárlók a helyi magyar termelőktől származó mézeket részesítsék előnyben.
A minisztérium arra kéri a szakmaközi és a civil szervezeteket, hogy hamis méz gyanújakor - a gyors hatósági intézkedés megkönnyítése érdekében - a hatósági mintavételezést részesítsék előnyben. A saját mintavételnek közjegyző által hitelesítettnek kell lennie, fontos továbbá az is, hogy a vizsgálatok akkreditált laborban és akkreditált módszerekkel történjenek, különben hatósági eljárás és intézkedés nem indítható.