A FAO élelmiszerár-indexe 164,1 pontos értéken nyitott tavaly év elején, záró értéke pedig decemberben 154,1 pont lett. Ez utóbbi érték a novemberihez képest is 1 %-kal kisebb, főleg a hús, a tejtermékek és a gabonák világpiaci árának mérséklődése miatt, ami ellentételezte a cukor és növényi olajok év végi, kisebb mértékű drágulását - áll a FAO közleményében.
A stabil készletek a gyenge kereslet és az erősödő dollár mellett nem meglepő az élelmiszeráraknál 2015-ben is domináló negatív trend - véli a FAO közleménye szerint Abdolreza Abbasszian, a szervezet vezető közgazdásza. A FAO élelmiszerár-indexe a globális szinten legfontosabb öt élelmiszert (szemes termények, húsfélék, tejtermékek, növényi olajok és cukor) tartalmazó élelmiszerkosár árának változása alapján határozzák meg a szervezet szakértői.
A FAO gabona árindex decemberre további 1,3 %-kal csökkent a kukoricatermelők közötti erősödő verseny és részben azon várakozás miatt, hogy az argentin exportvámok eltörlésével nagyobb mennyiségű búza ömlik majd a világpiacokra. A többek között a rizst is magába foglaló mutató 2014-hez képest 15 %-kal csökkent.
A tejtermékek is igazodtak a globális trendhez: decemberben 1 %-kal kerültek kevesebbe, a tavalyi éves átlag azonban majdnem 30 %-kal zuhant az előző évhez képest. A bővülő európai sertéshúsimport és az alacsonyabb kereslet Amerikában a marhahús iránt okozta a húsárindex 2 %-on felüli csökkenését. Az egész évet vizsgálva, átlagosan 15 %-kal alacsonyabb áron kereskedtek a húsokkal a nemzetközi piacokon.
Némileg kilóg a sorból, hogy a növényi olajok ára 2,1 %-ot emelkedett decemberben, főleg a brazil szójabab körüli bizonytalanságok miatt, de az index 2015-ös átlaga még így is majdnem 20 %-kal a 2014-es alatt volt. Hasonló a helyzet a cukor esetében: bár a havi átlag 0,6 %-kal több volt az év utolsó hónapjában, összességében 21 %-os esést mértek a szakértők.