Tavaly november és idén február között hajtották végre az "OPSON V." műveletnek nevezett nemzetközi akciót, amely az élelmiszerhamisítás ellen irányult. A Nébih tájékoztatása szerint az akciót az Europol és az Interpol koordinálta, és a silány minőségű, hamis élelmiszerek és italok felderítésére fókuszált. Mára ugyanis a drogkereskedelem után az élelmiszerhamisítás vált a második legjelentősebb feketepiaci tevékenységgé, amely potenciálisan súlyos egészségügyi kockázatot is jelent.
A négy hónapos akcióval 57 országban összesen több mint 10 000 tonna élelmiszert és 1 millió liternyi italt foglaltak le. A zárolt termékek között például cukor, méz, olívabogyó, különböző édességek, húsok és alkoholos italok voltak, de olyan egzotikus élelmiszerek is előkerültek, mint a sáska vagy épp a hernyó.
Magyarországon az akció élelmiszerbiztonsági célú vizsgálatait - a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal közösen - 2012 óta a Nébih koordinálja. A magyar szakemberek a művelettel mintegy 243 tonna, illetve további 17 ezer liter élelmiszerbiztonsági szempontból veszélyes terméket foglaltak le, többek között bort, fagyasztott halat, húsokat és különböző zöldségeket és gyümölcsöket. A legtöbb eljárás a termékek ismeretlen eredete miatt történt, de a higiéniai szabályok megsértésére és a lejárati idő meghamisításra is akadt példa.
A Nébih az ellenőrzésekről fénykép- és videó dokumentációt is készített. Ezek felkerültek az Europol és az Interpol weboldalára is.