Összességében a napraforgó-terület növekedésére lehet számítani az idén, bár a magas olajsavtartalmú fajták vetésterülete tavalyhoz képest csökkenhet - mondta az agrárszektor.hu-nak Polgár Gábor, a Vetőmag Terméktanács és Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A magas olajsavtartalmú fajták iránti múlt évi keresletet az étolajgyárak magas olajprémiuma generálta, az idén viszont a normál és a magas olajsavas hibridekre kínált prémiumok közti tonnánkénti különbség 5 ezer forintra csökkent a tavalyi 20 ezerrel szemben. Ráadásul több termelőnek is gondot okoz a magas olajsavas hibridek termesztéséhez előírt védőtávok megtartása, így e hibridek emiatt leginkább a nagytáblás művelésnél kifizetődők, illetve ott, ahol kevés a kisparcellás szomszéd.
A vetőmagkínálat a napraforgónál is bőséges. Óriási a gyomirtószerre és egyes jellemző gombabetegségre rezisztens fajták részesedése, és Polgár Gábor szerint e tulajdonságok nélkül lényegében már nem is termeszthető eredményesen a napraforgó Magyarországon. A gazdák így az egyes termőtájakra jobban jellemző gyomokhoz igazodva tudnak rezisztens vetőmagot választani, másrészt egyes fajtákat alacsonyabb tőszámmal is biztonságosabban termeszthetnek. Az aszály- és a hőstressztűrés is egyre keresettebb tulajdonság a piacra kerülő hibrideknél, ahogyan az is elvárás, hogy lehetőleg a deszikkálási költségeket is meg lehessen spórolni. Már a vetőmagkínálatban is túlsúlyba kerültek a korai, illetve közép-koraiérésű hibridek.
Egyes termelők azt is figyelembe veszik, mekkorára nő a növény, hogy az állományban való permetezéskor a gépek ne okozzanak komolyabb törési veszteséget. Az állományban való permetezés, az egy- és kétszikű gyomok elleni védekezés szintén kritikus pontja a termelői döntéseknek. Újabban terjedőben vannak azok a fajták is, amelyeknél már a madárkárra is tekintettel vannak a nemesítéskor.
Mivel azonban a kukoricához képest kevesebb gyártó biztosítja a kínálatot - a hazai fajtatulajdonosok részesedése pedig 5 százalék alatti -, ezért a vetőmagbeszerzésekkor a napraforgónál nincs akkor alkulehetőség, igaz, azért mindenütt vannak kedvezmények is. Az árak a standard 150 ezer magos zsáknál 33-80 ezer forint között szóródnak, de túlnyomórészt 70 ezer forint fölött mozognak.