Csak a termőföldek kicsivel több mint 2%-án termesztenek nagymagvú hüvelyeseket Európában - mondta a Budapesten megrendezett 4. Duna Szója Kongresszuson Matthias Krön, a Duna Szója Szövetség elnöke. Biztosítani kell, hogy a gazdák megfelelő támogatásokat kapjanak a hüvelyesek termesztéséhez. A mennyiségi stabilitás, a hozam és a minőség a működő és fenntartható élelmiszeripar feltételei- húzta alá a Földművelésügyi Minisztérium közleménye szerint Matthias Krön.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2016: két nap, 70 előadó, 800 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A konferencián azt a célt határozták meg, hogy 2025-re az Európában felhasznált fehérje 50 százaléka európai szójából és hazai hüvelyesekből származzon. Ennek elérésére a takarmánykeverékekhez használt szója mennyiségét csökkenteni, a szója és más fehérjenövények termesztését pedig növelni kell. A fenntartható szója-ellátás iránti elköteleződés magával hozza a vetésforgó használatát, a vidéki területek fejlődését és a kelet-nyugati irányú integrációt Európában - hangzott el.
Nagy István, az agrártárca államtitkára szerint a biztonságos élelmiszer-előállítás kulcsa egy olyan fenntartható mezőgazdasági gyakorlat elterjesztése, amelynek a GMO-mentes szója is sarkalatos pontja. GMO-mentes mezőgazdasági stratégiájával Magyarország kulcsszerepet játszik az európai fehérjeellátásban - fogalmazott.