2025. január 11. szombat Ágota

Kalózszoftverekkel hekkelik meg saját traktoraikat a gazdák

agrarszektor.hu
Fellázadtak az amerikai farmerek a traktorgyártók ellen, amelyek - annak ellenére, hogy a tulajdonosok természetesen kifizették a vételárat - lényegében a gépek egész élettartama alatt kontrollt akarnak gyakorolni azok felett. Probléma észlelése esetén akár a távolból is le tudják állítani az eszközöket, hogy a gazdák utána csak tehetetlenül vakarhassák a fejüket. Úgy tűnik, egyetlen megoldás maradt számukra: zömmel Kelet-Európából származó illegális szoftverekkel hekkelni meg saját gépeiket.

A háborgások első számú célpontja a John Deere, de az amerikai multicég mellett más traktorgyártók is egyre inkább arra törekszenek, hogy a csúcstechnológiát képviselő termékeiket ne javítgathassák illetéktelen személyek, hiszen a hozzá nem értésük révén komoly károkat okozhatnak. A farmerek viszont nem nézik jó szemmel az ilyen szigorításokat, hiába szolgálja elvileg az ő érdekeiket (is). A gazdálkodók leginkább annyit érzékelnek az egészből, hogy amikor nyakukon a főszezon, és véletlenül lerobban a munkaeszközük, akkor esélyük sincs a hiba kijavítására. Kénytelenek megvárni a forgalmazó vagy a gyártó képviselőjét, és ezzel értékes órákat, napokat vesztegetnek el.

A géptulajdonosok alapvető gondja az, hogy a méregdrága traktoraik fölött még a vásárlás után sem rendelkezhetnek szabadon. Ez merőben szokatlan lenne bármilyen más termék esetében (a gumipertlitől a lakóházig), de a mezőgazdaságban lényegében világszerte bevett gyakorlatnak számít. Természetesen mindenhol folyamatosan keresik erre a problémára az egyszerűbb megoldást, és az USA-ban mára odáig fajult a helyzet, hogy a gazdálkodók meghívásos alapon működő, fizetős online fórumokon szereznek be maguknak - jellemzően ukrán vagy lengyel - kalózszoftvereket, amelyekkel képesek meghekkelni a saját gépeiket.

A John Deere esetében azt tartják a legnagyobb "szemtelenségnek", hogy ha a gyártó valamilyen súlyos problémát érzékel (vagy esetleg csak elérkezett a kötelező szerviz ideje), képes akár távirányítással is leállítani a földeken dolgozó gépeket. A gazdák számára rengeteg bosszúságot okozó helyzet megoldására nem kellett sokat várni, hiszen már Amerikában is egyre több "maszek" szerelő kínál gyors megoldást kelet-európai eredetű, feltört John Deere-szoftverek alkalmazásával.

A gyártócég természetesen komoly szankciókat helyezett kilátásba az ilyen esetekre, ám a fenyegetésnek egyelőre nincs sok foganatja. Ha valaki megvásárol egy traktort, hadd csinálhasson már vele azt, amit akar - foglalta össze a lényeget Kevin Kenney nebraskai gazdálkodó. A tengerentúlon jelenleg az a helyzet, hogy a szükséges javítást elvégezheti ugyan egy független szerelő, ám a tulajdonos biztos lehet benne, hogy utána a traktor még a szervizműhelyt sem lesz képes elhagyni. Az USA-ban a John Deere jelenleg 230 dolláros kiszállási díjat, valamint 130 dolláros óradíjat számol fel csupán azért, hogy egy szakembere elmenjen a helyszínre, bedugja a műszerét az USB-portba, és hitelesítse az új alkatrészt.

Ennek a hosszadalmas "szöszmötölésnek" a megelőzésére ötlötték ki a feketepiacról származó megoldást. Amikor a legközelebbi forgalmazó 60-70 kilométerre található, az ismerős "szerelő srác" viszont a szomszédban dolgozik, akkor kétségkívül ez a gyorsabb és hatékonyabb megoldás, még ha illegális is a tevékenység. Ráadásul a hekkelt szoftver 20-25 dollárért beszerezhető, tehát nemcsak azonnali, de olcsó "ügyintézéssel" is kecsegtet a módszer. A többnyire ukrán vagy lengyel hekkerek feltörik az eredeti szoftvereket, így alakítják "felhasználóbaráttá", majd újra eladják őket Amerikában, ahol egyre nagyobb irántuk a kereslet.

A gazdák szerint az lenne az etikus megoldás, ha a szoftvereket maga a John Deere tenné ingyenessé mindenki számára, és nem törekedne monopóliumra. Érdekes módon a farmerek mostani eljárása nem teljesen illegális, ugyanis 2015-ben a Kongresszusi Könyvtár (ilyen jogokkal is felruházott) igazgatója engedélyezte azokat a számítógépes programmódosításokat, amelyek szükség esetén lehetővé teszik a tulajdonosnak a hibák diagnosztizálását és kijavítását, például a mezőgazdasági gépek esetében is. Fontos feltétel viszont, hogy a munkaeszköz továbbra is megfeleljen az emissziós és egyéb normáknak.

A John Deere hivatalos nyilatkozata szintén engedékenyebbnek mutatkozik, mint a mindennapokban tapasztalt eljárásmód. A cég szerint természetesen minden tulajdonos maga gondoskodhat a traktoráról, ehhez kétség sem férhet. Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a szoftvermódosítások növelik annak kockázatát, hogy az eszköz nem fog megfelelően működni, és ebben az esetben már ők sem vállalhatnak garanciát a termékeikre. A gazdák persze maguk is hajlanának a legális megoldásokra, ám aggódva tekintenek a jövőbe. Mi lesz - kérdezik - néhány évized múlva, amikor vélhetően a mainál is több John Deere traktor dolgozik majd a földeken? Vajon a vállalatnak lesz kapacitása és szándéka a régebbi gépek szervizelésére, vagy mindenkit rászorítanak arra, hogy újat vegyenek az egyébként még működőképes korábbi helyett?

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2025. január 10. 13:29