Látványosan az agrárium felé fordult Mészáros Lőrinc az utóbbi években, aki gázszerelőből lett csúcsvállalkozó. Több ezer hektárnyi birtokokat vásárolt például a 2015-2016-ban lebonyolított állami földárveréseken, a növénytermesztés mellett pedig állattartó telepeket működtet, malmot üzemeltet, ásványvízzel és borral kereskedik, sőt Mészáros Lőrinc családjának még vadásztársasága is van.
A felcsúti polgármester vagyonát kereken 120 milliárd forintra becsüli a napi.hu legújabb, leggazdagabb magyarokat felsoroló listája. Természetesen nem az önkormányzati fizetéséből kuporgatta össze a tekintélyes summát, gyarapodását - egyebek mellett - a mezőgazdaságban végrehajtott cégalapításai, felvásárlásai, befektetései is elősegítették. 2015-ben még csupán 8,4 milliárd forinttal rendelkezett, majd vagyona 2016-ra 23,8 milliárdra duzzadt, mostanra pedig megötszöröződött. Mészáros Lőrinc ma - Csányi Sándor, Bige László, Gattyán György és Demján Sándor mögött - az ötödik legmódosabb magyarnak számít.
A felcsúti polgármester nem a szűkebb pátriájában (Fejér megyében), hanem egy tolnai "gyorstalpalón" jutott aranykalászos gazda képesítéshez. A papír révén immár indulhatott és licitálhatott az állami földárveréseken, és tavaly nyárra közel 6500 hektárnyi földet szerzett meg a feleségével, családtagjaival és rokonaival közösen Fejér megyében. Az ott eladott földterületeknek több mint 8 százalékát birtokolja a família.
Mészáros Lőrinc mezőgazdasági "vezércége" a nem sokkal a kormányváltás után, 2011-ben alapított Búzakalász 66 Kft. Az agrárvállalkozás hagyományos szántóföldi növények - kukorica, búza, napraforgó és árpa - termesztésével, illetve malom- és sütőipari termékek előállításával, valamint sertéstenyésztéssel foglalkozik. Tavaly Mészárosék összesen több mint 168 millió forint agrártámogatást kaptak, ebből 143 millió forintot a Búzakalász 66 Kft.
Az agrárcég hivatalos alapítója a Mészáros és Mészáros Kft., amely 1200 hektárnál is több földhöz jutott általa Fejér megyében a Nemzeti Földalapkezelő állami földbérletekre meghirdetett pályázatán. A Búzakalász 66 Kft. folyamatosan terjeszkedik és felvásárol, ám ennek ellenére képtelen nyereséget termelni: 2014-ben 245 millió, a következő évben pedig 342 millió forint veszteség szerepelt az üzemi eredményeket közlő tételsorban.
Alcsútdoboz Göböljárás nevű településrészén malommal és állattartó teleppel is rendelkezik a cég - derítette ki korábban a Magyar Narancs és az Index.hu. A felcsúti milliárdos a Búzakalász 66 Kft.-n keresztül szállt be az italbizniszbe is, 2015 februárjában hozta létre a MÁV-nak ásványvizet szállító Vivienvíz Kft.-t. A cég 2015-ös 64 millió forintos árbevétele 5,3 milliós adózott eredménnyel párosult. Bicske mellett két ásványvízkúttal rendelkezik, amit eredetileg a Vivienvíz Kft. működtetett, de csődbe mentek, ezután vette meg őket (még 2015-ben) a Búzakalász 66 Kft., amelynek Tokajban borászati érdekeltségei is vannak.
Tésztaféléket, illetve készételeket és friss pékárut is gyárthat a B+T Management Kft. Ez papíron szintén a Búzakalász 66 Kft. tulajdona, de árbevétellel a legutóbbi beszámolók szerint nem rendelkezett. A hajdan tésztafélék és pékáruk gyártásával foglalkozó, ám becsődölt velencei Bio-Süti Sütőipari Kft. 2015-ben 6,5 milliós nettó árbevétel mellett 2,2 milliós veszteséget termelt. Értesülések szerint azért volt szüksége a cégre a felcsúti polgármesternek, mert konzervgyárat szeretne majd építeni Velencén. A Bio-Sütinél is a Búzakalász 66 Kft. és Mészáros Beatrix - Mészáros Lőrinc lánya - vannak alapítóként megjelölve.
Még 2014 februárjában került a felcsúti polgármester érdekeltségébe a székesfehérvári Aranykorona Zrt., ennek igazgatósági elnöke 2014 novembere óta Mészáros Beatrix. A cég 2015-ös nettó árbevétele 987 millió forint volt, míg az Aranykorona Zrt. tulajdonában levő Korona-Alba Kft. 105 milliós forgalom mellett 2,6 millió forintos éves veszteséget könyvelhetett el.
Az Agrosystem Zrt. a 2016 februárjában vásárolt Talentis Group Zrt. részét képezte. Tavaly márciusban összesen 3960 hektár bérelt állami földterülethez jutott Mészáros Lőrinc azzal, hogy megszerezte a korábbi Herceghalmi Kísérleti Gazdaság Zrt. jogutódjaként működő céget.
A felcsúti milliárdos érdekeltségébe tartozott a 2016 nyarán eladott Bakony Hús Kft. is, amelynek 2015-ben már 206 millió forint adózott eredménye keletkezett, így nem igazán érthető, miért igyekezett megszabadulni tőle. Szakemberek meglátása szerint a vállalat húselőállítása nem volt versenyképes, így nem tudott versenyezni az import és jobb minőségű árukkal. A göböljárási birtokról, az alcsútdobozi mangalicatelepről és a csákvári sertésfarmról származó állatokat a veszprémi vágóhídra szállították, Alcsútdobozon és Székesfehérváron pedig egy-egy húsbolt segítette az értékesítést.
Vért Vadászati Kft. néven vadásztársasága is van Mészáros Lőrincnek. Ez egyrészt 17 ezer hektáron végez vadgazdálkodási és vadászati tevékenységet, másrészt három vadászházat is kiad vendégeinek: a vérti vadászházat, az alcsúti luxusvadászházat és a bélmegyeri vadászkastélyt. Családi tulajdonú a Vál-Völgye Vadásztársaság is.
A napokban a Visonta Projekt Kft. révén mutatott aktivitást az egyébként is igen agilis milliárdos. A Heves megyei Visontán Magyarország első búzakeményítő gyára épül meg, a projektbe Mészáros Lőrinc és üzlettársa 25 millió eurót fektet, a kormány pedig 20 millió euróval - nagyjából 6,2 milliárd forinttal - támogatja a beruházást. A felcsúti polgármester résztulajdonába tartozó, a befektetést végrehajtó Visonta Projekt Kft. mindössze két éve jött létre.
Mészáros Lőrinc az utóbbi két évben tizennégyszeresére növelte vagyonát, és a 86. helyről az ötödikre lépett előre a leggazdagabb magyarok listáján. Mezőgazdasági befektetéseit tekintve az alapanyag-gyártástól a feldolgozáson át a kereskedelemig immár az összes szegmensben jelen van. A felvásárlásokban és cégalapításokban nem észlelhető különösebb tervszerűség, mint ahogy abban sem, meddig szeretne eljutni agrárbirodalma kiépítésében. Valószínűsíthető azonban, hogy további befektetéseket hajt végre az agráriumban is.