Kevesebb gyümölcs lehet idén, nőhetnek az árak

MTI
Jelentősebb fagykárokkal lehet számolni az ország északi és észak-keleti részében. Márciusban és áprilisban négy-öt olyan éjszaka is volt, amikor jóval nulla fok alá csökkent a hőmérséklet.

Északon és észak-keleten komoly károkat okozott a fagy. Az elmúlt két hónapban négy-öt olyan éjszaka is volt, amikor mínusz 2, mínusz 4,5 fokig csökkent a hőmérséklet, és ez jelentősebb terméskiesést okozhat bizonyos gyümölcsöknél - mondta Apáti Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) alelnöke. Az alacsonyabb termés gyakran árdrágulással párosul.

 

Mi vár a magyar mezőgazdaságra 2020 után? Tényleg felpörögnek a támogatási döntések? Merre tart a hazai húsipar? Hogyan lesz nemzetközi szinten versenyképes élelmiszeriparunk? Álom vagy valóság a versenyképes állattenyésztés? Hogyan szabadulhatunk meg az import GMO-s szójától? Ha választ akar kapni a hazai agrárium legfontosabb és legaktuálisabb kérdéseire, regisztráljon a Nyugat-magyarországi Agrárfórumra, ahol az elsőrangú szakmai program mellett a kiváló kapcsolatépítési lehetőségeké a főszerep.


Már látható, hogy a múlt heti hidegfront nem okozott olyat nagy problémát, mint a korábbi fagyos időjárás. A FruitVeB szerint összességében kedvező volt az elmúlt napok szokatlan időjárása. Úgy vélik, jókor jött a mezőgazdaságnak, és így a gyümölcsösöknek is a lehullott csapadék, amely részben pótolta a talaj hiányzó nedvességtartalmát. A hó pedig csak kisebb károkat okozott, mivel a hőmérséklet nem csökkent 0 Celsius-fok alá.

A zöldség-gyümölcs ágazatban évente átlagosan mintegy 20-30 milliárd forint kárt okoznak a tavaszi fagyok, és mintegy 15-25 milliárd forintnyit a jégverés. A csapadékhiány - az aszály - okozta kiesés azonban jelentősebb, minimálisan 40 milliárd forint évente.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?