A világ gazdasága nő és ezen belül olyan meghatározó lakosságú országok, mint Kína vagy India óriási tempóban fejlődnek. Az ipari fejlődéssel óhatatlanul együtt jár a nagyobb energia-felhasználás, és a kérdés az, hogy ezen belül húsz év alatt milyen trendek várhatók. A fosszilis energiahordozók aránya ugyan valamelyest csökken, de abszolút értékben mégis növekedés tapasztalható.
- mondta Juhász Árpád geológus.
A geológus szerint ez azt jelenti, hogy 2035-ben is rengeteg kőolajat fogunk fogyasztani, a földgáz-felhasználás is növekvőben van, amihez hozzájárul az Egyesült Államokban a palagáz termelése. Ugyanakkor az atomerőművek stagnálni fognak, az alternatív energiaforrásoknak, azon belül is a megújuló energiaforrásoknak pedig szerények a kilátásai.
Ki kellene használni a nap-, a szél-, a víz- és a bioenergiát, de ezek a világban "csigalassúsággal nőnek" még olyan országokban is, amelyek korábban ezek arányának növelését tűzték ki célul. A világgazdaságot befolyásoló multik néhány évtizedig még abban érdekeltek, hogy a hagyományos energiaforrásokat kihasználják, azokból termeljenek profitot. Ha ezek a cégek úgy látnák, hogy a nagy pénz az alternatív energiaforrásokban van, akkor arra fordulnának - emelte ki Juhász Árpád.
A geológus felhívta a figyelmet arra, hogy nem egy pillanat alatt következik be a klímakatasztrófa, ezek lassú, de éppen ezért még veszélyesebb folyamatok, amelyeknek vannak jelenségei, például a hurrikánok gyarapodása, vagy a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék. A lényeg a trend, amely egy bizonyos idő után már nem fordítható vissza. Ha csökkentenénk is a szén-dioxid-kibocsátást, ami valószínűleg nem történik meg, akkor is hosszú idő kellene ahhoz, hogy a légkörben az egyensúly helyreálljon.