Már most érzékelik a Brexit hátrányait az angol gazdák, pedig még ki sem vált az EU-ból Nagy-Britannia. Egyre nagyobb hiány van ugyanis a kelet-európai munkaerőből, akiket általában a gyümölcsszedésnél alkalmaznak az angol gazdálkodók - írja a euronews.com.
Komoly problémát jelent, ha nem szedik le időben a fákról a gyümölcsöket. Az érett termés a fákon vagy földre esve megrohad, ez pedig nagy veszteséget jelent a gazdaságoknak. Számos termelő panaszkodik is a kézi munkaerő hiányára, a Brexit miatt ugyanis már most 15 ezer munkavállaló hiányzik országszerte. A ilyen jellegű kézi munka ugyanis nem vonzó a briteknek, és nem hajlandók elvégezni azt.
Egy cég vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy az év szinte minden napján hirdetik a gazdaságában meglévő munkákra, de nem jelentkeznek rá a britek. Ha hosszú távon is marad ez a helyzet, és nem érkeznek szüretelő munkások Kelet-Európából, akkor komoly veszélybe kerülhetnek a gazdaságok, és nem tudják majd fenntartani az eddigi termelési színvonalat.
Ugyanakkor több kelet-európai munkás is aggodalmának adott hangot, mivel a Brexit miatt nagy a bizonytalanság, miközben font árfolyamának esésével a munka sem annyira vonzó, így kevésbééri meg Angliába jönniük. Számos gazdaság azt állítja, hogy kézi munkájuk több mint 90 százalékát kelet-európaiak végzik, és a kormánynak olyan megállapodást kellene kötnie, amely biztosíték arra, hogy a jövőben is fogadják majd az Egyesült Királyságban a kelet-európaiakat a Brexit után.