Bajba kerülhetnek a fiatal gazdák amiatt, hogy határidőre nem érték el az elnyert támogatások fejében vállalt üzemméretet - értesült az agrárszektor.hu. A napokban több termelő is olyan határozatot kapott a támogatási ügyekben elsőfokú hatóságként eljáró megyei kormányhivataloktól, hogy összes felvett támogatását fizesse vissza.
A fiatal gazdák a korábban - 2012-ben, 2014-ben és 2015-ben - meghirdetett pályázatokon 40 ezer eurós (mintegy 12 millió forintnak megfelelő) támogatást kaphattak ötéves programjaikra. Ezzel párhuzamosan vállalniuk kellett, hogy elérnek egy bizonyos - általuk kiszámított és megadott - üzemméretet.
A rendeleti megfogalmazásokból ugyanakkor sokak számára nem volt egyértelmű, hogy az üzemméretet már a negyedik év végére száz százalékban teljesíteni kell. A kacifántosnak tartott rendeleti szövegezés miatt sokan most is azt hiszik, hogy a negyedik évben is elmaradhatnak a vállalt üzemmérettől. Pedig ekkor már a legkisebb elmaradás is száz százalékos büntetést vonhat maga után, amely az addig felvett teljes fiatal gazda támogatás visszafizetését jelentheti.
A 2014-es és a 2015-ös fiatal gazda jogcímrendeletek például lehetővé tesznek 20 százalékos elmaradást a vállalt ütemezéshez képest, de csak a támogatási program első három évében. Ezért ha például valaki 16 európai mértékegységnek (EUME) megfelelő üzemméretet vállalt a negyedik és ötödik évre, akkor neki legkésőbb a negyedik évre minimum ezt kell elérnie, illetve fenntartania.
A fiatal gazdák az egyenként elnyert mintegy 12 millió forintos támogatás 90 százalékát a pályázat pozitív elbírálása után igényelhették, míg a fennmaradó 10 százalékot akkor kérhetik, ha teljesítették a fennmaradó összeg lehívási feltételeit. Ha valaki egyik vagy másik részre nem nyújt be kifizetési kérelmet, akkor a hatóság a támogatási jogosultságát megszünteti. Ez a második részletnél konkrétan azt jelenti, hogy az első részletet, vagyis az addig felvett teljes támogatást (10-11 millió forintot) vissza kell fizetni.
A 10 százalékos rész kérelmezésének feltételei közé tartozik a negyedik évre vállalt üzemméret elérése is. Ha a kérelmező ezt nem teljesíti, az ötödik évben kérelem-benyújtásra nem lesz jogosult. Ha ennek ellenére mégis kéri a megmaradt támogatási összeget, a hatóság elutasítja az igényét a negyedik éves üzemméret nem teljesítése miatt. Az ily módon elutasított kérelmet pedig úgy tekintik, mintha be sem nyújtották volna és 100 százalékos szankcióval büntetik. E jogkövetkezmény mind a 2012-es, mind a 2014-es, mind pedig a 2015-ös fiatal gazda támogatási rendeletben - ha bújtatva is, de - benne van.
A félreértéseket és a problémát leginkább az okozza, hogy egyik rendelet sem ír arról, hogy a benyújtott, de elutasított kifizetési kérelmet a hatóság jogosult úgy tekinteni, mintha azt be sem adták volna. Erre nincs külön előírás, és ez félrevezető lehet. Egyes szakértők szerint a homályos és nem egyértelmű megfogalmazás akár a jogbiztonság követelményét is sértheti.
A 2012-ben nyert fiatal gazdák közül többen a napokban kapták meg azokat a határozatokat, amelyben kifizetési kérelmüket elutasítják, és közlik velük, hogy 15 napon belül fizessék vissza a már eddig felvett 90 százalékos részt, vagyis 10-11 millió forintot. A kialakult helyzet és a nem egyértelmű rendeleti szövegezés ágazati szakértők szerint most akár életeket tehet tönkre. Van olyan fiatal gazda, akitől most azért kérnek vissza mindent, mert a negyedik éves vállalásától egyetlen állattal maradt el az adatokat rögzítő tenyésztési információs rendszerben - tudta meg az agrárszektor.hu.
A 2012-es rendeletben még az is szerepel, hogy az első évtől kezdve lehet 20 százalékkal elmaradni az üzemmérettől. Arról viszont a jogszabály jogkövetkezmény része nem szól egyértelműen, hogy ez alól a negyedik év kivétel lenne, és akkor differencia már nem lehet. A hatóság szerint a 20 százalékos tűréshatárt biztosító szabályt írja felül a 10 százalékos kifizetési kérelem be nem nyújtása vagy elutasítása, ha az ügyfél a vállalt üzemméretet a negyedik évre sem érte el 100 százalékos mértékben. Sokan így csak akkor szembesülnek a szigorú szankcióval, amikor az ötödik évben elutasítják kifizetési kérelmüket, és a teljes támogatási összeg visszafizetésére kötelezik őket.
Szakértők szerint az ügyben jogszabály-módosításra lenne szükség, mivel nonszensz helyzetet teremt, hogy valaki egy-két százaléknyi elmaradásért ugyanolyan büntetésben részesül, mint aki vállalásaiból nem valósított meg semmit. A 2012-ben nyert termelők úgy vélik, esetükben máris enyhíteni kellene a szigorú szankciókat. Sokan azzal is kiegyeznének, ha csak a 10 százalékos részt buknák el a teljes támogatási összeg helyett.
A 2014-ben nyertes fiatal gazdák 2018-ban, míg a 2015-ösök 2019-ben érik el a kritikus negyedik évet. Nekik így még van idejük arra, hogy korrigáljanak, és ha kell, helyettesítő ágazatot vonjanak be annak érdekében, hogy ne kelljen később mindent visszafizetniük.
Az üzemméret teljesítésénél azonban a hatóságokat nem csak a tényleges termelés érdekli, hanem annak megfelelő dokumentálása is. Így az üzemméretnél fontos lehet például a vállalt állatlétszám megfelelő bejelentése a szükséges rendszerekbe, de az átlaglétszám számítására is oda kell figyelni. A baromfitermelésben például a szervizciklusokban a napi állatlétszám nulla, és ez jelentősen ronthatja az üzemméret-számítás alapjául vehető éves átlagot.