Szokatlanul meleg volt a január első két hete. Mennyire gyorsítja fel az időjárás a repce és a búza fejlődését?
Napok óta kering a különböző médiumokban az a Zala megyében készült kép, amely egy éppen virágzó repcetáblát mutat. A kép valós, de a híresztelésekkel ellentétben a virágzást nem a meleg januári időjárás okozta, hanem valószínűleg egy tavaly júliusban, úgynevezett zöldítési céllal vetett, de "kint felejtett" repceültetvényről van szó, amelyet már korábban be kellett volna tárcsázni. A termelők úgynevezett regulátorozással szabályozzák elmúlt év őszén elvetett repcéjük fejlődését, így árunövénynek szánt területeiken biztosan nem virágoznak a növények. Mivel a vegetáció még nem indult meg és a növények nyugalmi állapotban vannak, "téli álmot alszanak", így az elmúlt napok szokatlanul meleg időjárás nem okoz problémát sem a repce, sem az őszi búza fejlődésében.
Milyen veszélyt jelenthet, ha nagy hideg köszöntene be hó nélkül?
Ha nagyobb hideg érkezne Magyarországra - gondolok itt egy nagyon szélsőségesnek tekinthető, mínusz 20 fok körüli hőmérsékletre, amely nyolc-tíz napig tart -,akkor komoly, akár 12-15 százalékos kifagyások is lehetnek a földeken. Jelenleg azonban nincs szó ilyen mértékű hidegről, így felesleges feltételezésekbe bocsátkozni. Az idei év januári időjárása már megszokottnak is tekinthető, így komoly problémát biztosan nem okoz majd sem a repce, sem a búza fejlődésében. A GOSZ március elején tart majd egy állapotfelmérést, amely alapján jól látszanak majd az esetleges kifagyások, illetve az, melyik növény hogyan telelt át. Ha majd elkezd tavaszodni és elindul a vegetáció, sokkal reálisabb képet kaphatunk az egyes növényfajok fejlődéséről.
A szélsőséges időjárási helyzetekben a termelők hogyan csökkenthetik a kockázatokat?
Nem lehet felkészülni a szélsőséges és váratlan időjárásbeli helyzetekre. A magyar búzafajták sztyeppi, illetve orosz sztyeppi fajtagenetikai háttérrel rendelkeznek, így a nagy hideg és a nagy fagy nem szokott problémákat okozni a termelésben. Magyarországon nem megszokott, hogy olyan mértékben fagyna ki a búza, mint például Ukrajnában.
A repcénél és a búzánál idén mekkora termésátlagra lehet szükség ahhoz, hogy valakinél legalább nullszaldós, illetve nyereséges legyen a termelés?
Ahhoz, hogy egy termelő jövedelmet tudjon idén realizálni, mindenképp közepes, vagy jó termésátlagra lesz szüksége. Erről azonban még nagyon korai lenne bármit is mondani, nem lehet ugyanis tudni, milyen termésmennyiségek, illetve árak lesznek 2018-ban. Ahhoz, hogy a gazdálkodók nyereséges évet zárhassanak a hozamok mellett az is fontos lesz, hogy termésüket megfelelő árakon tudják majd értékesíteni.