Tetemes károk keletkeztek 2017-ben is a mezőgazdaságban - áll a Generali közleményében. Tavaly például a jégeső egy baranyai gazdaságnak 100 millió forintnyi kárt okozott, Borsodban pedig két mezőgazdasági üzem hasonló okokból együttesen több mint 120 millió forint kártérítést kapott. Emellett Bács-Kiskun és Szolnok megyében is komoly jégkárokkal kellett szembenézni, és e területeken is jelentős, 50 millió forintot meghaladó kifizetések történtek.
A gyümölcstermelők számára főként tavaszi fagyok okoztak károkat a közlemény szerint. A hagyományosan almatermelő Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala megyében több 10-20 millió forintos kárt is térített a biztosító. Ezek mellett milliós károkat okozott a tűz, a vihar és a téli fagy is a termelőknél.
A növényeken túl bebizonyosodott, hogy az állatállományokat, az erdőket és egyéb mezőgazdasági vagyontárgyainkat is fokozottabban kell védeni. A viharos szél súlyos károkat okozott a mezőgazdasági épületek tetőszerkezeteiben, és jelentősen nőtt a villámcsapások miatti túlfeszültség okozta károk darabszáma és kárértéke is. A társaság tavaly csaknem 1500 mezőgazdasági kárt térített meg.
A NASA kutatásai szerint 2016 februárjában a globális földfelszíni átlaghőmérséklet 1,35°C-kal magasabb volt az 1951 és 1980 között mért átlagnál. Nem véletlen, hogy a World Economic Forum globális kockázatokat taglaló éves riportja is azt tartja a következő 10 év legnagyobb problémájának, hogy nem leszünk képesek mérsékelni a klímaváltozást, illetve megfelelően alkalmazkodni hozzá. A mezőgazdaság is egyre inkább ki van szolgáltatva a szélsőséges időjárási jelenségeknek.