A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Visonta Projekt Kft. kapta tavaly a legtöbb támogatást az élelmiszeripari vállalkozások közül a kormány beruházásösztönző rendszerében. A Külgazdasági és Külügyminisztérium az agrárszektor.hu kérdésre közölte, melyek voltak azok az élelmiszeripari cégek, amelyekre a kormány beruházásösztönző programja kiterjedt. A társaságok listáját az alábbi táblázat tartalmazza.
Az adatokból látható, hogy a Visonta Projekt - amelyet nemrég VIRESOL-ra neveztek át - indította meg tavaly a hazai élelmiszeriparban a legnagyobb, 24,1 milliárd forintos beruházást, amelyhez több mint 6 milliárd forintos állami támogatás kapcsolódik. A cég Visontán búzafeldolgozó gyárat létesít, amely várhatóan 2018 utolsó negyedévben kezdi meg a termelést.
A többi közölt projekt közé a kiskunhalasi Hunent Zrt. mélykúti víziszárnyas-feldolgozója, a székesfehérvári Alföldi Tej Kft. debreceni telephelyének kapacitás-bővítése, a kisvárdai Bourgogne Gastronomie Kft. éticsiga-feldolgozója, a dunaharaszti Coca-Cola HBC Magyarország Kft. raktárberuházása és a bicskei Spar Magyarország Kft. saláta- és szendvicsüzeme tartozik. E beruházásokkal összesen mintegy 58 milliárd forint értékű fejlesztés valósult, illetve valósulhat meg.
Bár Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a beruházásösztönző rendszer tavalyi eredményeinek értékelésekor nemrég hét élelmiszeripari fejlesztésről beszélt, a KKM egyelőre hivatalosan csak hat adatait foglalta össze. A tárca tájékoztatása szerint ugyanis az egyik projekt részletei még nem publikusak, így arról később adnak tájékoztatást. E beruházás a közelmúltbeli hírek szerint akár egy gombatermelő üzem is lehet, ha az ezzel kapcsolatos kormánydöntést tavaly született meg, így e beruházást a 2017-es projektekhez sorolják. Az MTI szerint a gombaüzemet 1,8 milliárd forintból és 500 millió forintos támogatásból a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszapüspökiben építheti fel az e célra alakult Püspöki Farm Kft.
A hivatalosan közzétett KKM-listából megállapítható, hogy a beruházó vállalatok között magyar és külföldi tulajdonúak egyaránt találhatók. A VIRESOL Mészáros Lőrinc és befektetőtársa, Szíjj László érdekeltségében áll, az Alföldi Tejet magyar tejtermelők tulajdonolják, a Hunent pedig két hazai baromfis vállalkozóhoz, Kiss Istvánhoz és Balogh Zoltánhoz köthető. A Bourgogne Gastronomie Kft. viszont részben francia érdekeltségű, a Coca-Cola Magyarország és a Spar Magyarország pedig teljes egészében külföldi tulajdonban van.
Az is tény ugyanakkor, hogy a tisztán külföldi tulajdonú cégek feltüntetett beruházásaikhoz nem kaptak állami támogatást, így a Spar és a Coca-Cola is saját erőből fejlesztett. Utóbbi vállalat viszont még 2012-ben stratégiai megállapodást is kötött a kormánnyal.