Komoly következményei lehetnek kertünkben ha huzamosabb ideig fagymentes és enyhe a tél, az idei pedig ilyennek mondható. Hiába jönnek most azonban keményebb fagyok, valószínűleg nem fognak hetekig tartani. Az enyhe telek egyik legnagyobb hátránya, hogy gond nélkül áttelelhetnek a rovarkártevők és rágcsálók, így a tavasz és a nyár folyamán erősebb fertőzésekre kell majd készülni, amelyek akár 25 százalékkal magasabb növényvédelmi költséget, illetve a termésben mennyiségi, illetve minőségi kiesést is eredményezhetnek - tájékoztatta az agrárszektor.hu-t Apáti Ferenc, a Fruitveb Gyümölcstermesztési Főbizottságának elnöke.
A kártevő rovarok (levéltetű, pajzstetű, vértetű, atka, stb.) gyümölcsfákon áttelelő alakjait meglehetősen erősen gyérítik a kemény fagyok. Ez a hatás azonban csak akkor érvényesül megfelelő mértékben, ha a hőmérséklet mínusz 10-15 fok körüli, és több héten keresztül, tartósan érvényesül. A talajlakó kártevőket is csak a kemény fagyok gyérítik kellőképpen, amikor több 10 centiméter mélyen átfagy a talaj, az utóbbi időben azonban egyre ritkábbak az ilyen telek.
Hasonlóan hat a téli időjárás a rágcsáló kártevőkre is, melyek közül például a mezei pockok a gyümölcsültetvényekben is nagy kárt okozhatnak. Ezeket a kártevőket nem a hideg, hanem a vastagabb hótakaró vagy a "jégpáncéllá fagyott" hóolvadék pusztíthatja erőteljesebben, idén azonban ilyenre sem volt példa - hangsúlyozta az elnök.
Januárban és februárban szinte semmilyen technológiai beavatkozás nem áll rendelkezésünkre a megelőzésre. Érdemes ugyanakkor márciustól kezdve fokozott figyelmet fordítani a növényvédelmi megfigyelésekre. Nagy hangsúly lesz a megelőző jellegű védekezéseken, valamint a tél végi, kora tavaszi lemosó permetezésekkel is csökkenthetjük a kártevők számát - közölte Apáti Ferenc.