A bővülés éve volt 2017 a mezőgazdasági géppiacon. Kétévi csökkenés után a mezőgépeladások ismét növekedésnek indultak. Bár a vissza nem térítendő támogatások továbbra sem voltak elérhetőek, a gazdálkodók nem halogatták tovább vásárlásaikat, önerőből és banki segítséggel megvalósították a szükséges beruházásokat. Érezhetően erősödött a magyar lízingpiac is. A gazdálkodók 152 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket, a legnagyobb arányú bővülés az első negyedévben történt. Eközben az alkatrészforgalom 44 milliárd forintra emelkedett (az alkatrészek eladása 2013 óta folyamatosan nő) - áll az AKI statisztikai jelentésében.
Két ellentétes trend
Az eladott gépek forgalma alapján két szélsőséges trend figyelhető meg: egyrészt növekszik a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó eszközök iránti kereslet és a nagyteljesítményű erőgépek forgalma, másrészt az olcsóbb, kisebb teljesítményű, "fapados" traktorok iránti igény is bővül. Leginkább az 50-100 és a 101-140 LE közé tartozó teljesítmény-kategóriában nőtt a forgalom, de megugrott a nagyteljesítményű, 261-320 lóerős gépek iránti kereslet is, méghozzá 25 százalékkal. A 320 LE feletti kategóriában is 12 százalékos keresletnövekedés mutatkozott az egy évvel korábbihoz képest. A traktoreladások összességében 26 százalékkal emelkedtek, 2017-ben 2864 erőgép talált gazdára 52,8 milliárd forint értékben.
Minden gép jól fogyott
A talajművelő gépekből is több került a gazdaságokba 2017-ben, mint egy évvel korábban, ezen belül különösen a hengerek, szárzúzók, rézsűkaszák és a tárcsás talajművelők száma növekedett. A szilárd-műtrágyaszórók, a hígtrágya-kijuttatók, valamint a szervestrágya-szórók értékesített mennyisége jelentősen meghaladta a bázisidőszak szintjét. A növényvédő gépeken belül mind a szántóföldi, mind az ültetvénypermetezők eladása nőtt. Az önjáró szántóföldi permetezőgépekből 61 százalékkal többet, 29-et értékesítettek.
.