Összesen 1200 kilométer hosszú acélkerítés felállítását tervezi keleti határainál Lengyelország, amellyel az afrikai sertéspestist (ASP) terjesztő vaddisznók bejutását próbálnák megakadályozni. A beruházással a világ egyik leghosszabb kerítését építenék meg, amely a tervek szerint 2020-ra készülne el 20 milliárd forintnak megfelelő összegből. A sertéspestis miatt Magyarországon is felmerült egy kerítés létesítése az ukrán-magyar határon, de egyelőre nincs döntés az ügyben.
Két méter magas "fallal" zárná le keleti országhatárait a lengyel kormány annak érdekében, hogy távol tartsák az ASP-t terjesztő vaddisznókat - írja az euractiv.com. A tervek szerint acélkerítést építenének az ukrán, a fehérorosz, a liván és az orosz határon, amely összesen 1200 kilométer hosszan húzódna, így a világ egyik leghosszabb ilyen létesítménye lenne.
A számítások szerint a kerítés mintegy 56 millió euróból - 20 milliárd forinthoz közelítő összegből - készülne el. A létesítményt beásnák a földbe, hogy a vaddisznók ne tudjanak átjutni alatta.
A vaddisznók ugyanakkor könnyedén áttörhetnék a kerítést, főleg akkor, ha táplálékszerzésről van szó -
vélik a lengyel beruházás ellenzői. Ráadásul Lengyelország
keleti határait több tó és folyó is keresztezi, ezért nagy a
valószínűsége annak, hogy ezeknél az állatok megkerülhetnék a kerítést.
Korábban már kimutatták a lengyeleknél a vírust
Lengyelországban egyébként évekkel ezelőtt már feltűnt az afrikai sertéspestis. Háztáji sertésekben 2014-től 108 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét, míg a vaddisznóknál a kórokozó 1415 állatban fordult elő.
EZ IS ÉRDEKELHET
Mint az agrárszektor.hu beszámolt róla, tavaly Magyarországon is felmerült, hogy elektromos és úgynevezett szagkerítés épülhet az ukrán-magyar határon, mivel Ukrajnából fenyeget a legnagyobb veszély arra, hogy a vaddisznók ide is behurcolják az afrikai sertéspestist. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal legutóbbi tájékoztatása szerint még vizsgálják az ügyet.