Németországban 2015-ben vezették be a kötelező minimálbért a mezőgazdaságban. Az egész országra 2017-től vált egységessé a tarifa. 2018-ban óránként bruttó 8,84 euró (2800 Ft) illette meg a mezőgazdaság bármelyik ágában dolgozó munkást, 2019 januárjára pedig emelést helyeztek kilátásba. A szezonális munka társadalombiztosítás-mentességnek határidejét a kötelező minimálbér bevezetésékor 2018 végéig határozták el. Ez indokolta, hogy most ne csak a bér mértékéről, de a kapcsolódó biztosítási terhekről is döntsenek a német kormány koalíciós pártjai.
A CDU, CSU und SPD megállapodásra jutottak a szezionális munka új feltételeiről. Twitter üzenetében Julia Klöckner szövetségi agrármiszter arról számolt be, hogy ennek keretében a papíron bruttó bérek ténylegesen nettóvá válnak. Ez azonban azzal jár, hogy a betegbiztosítást mindenkinek magán úton kell megoldania. A baleseti biztosítás költségét azonban a foglalkoztatónak kell állnia. Hubertus Heil szövetségi foglalkoztatás-politikai miniszter már régóta kardoskodott egy ilyen megoldás mellett. A Német Parasztszövetség is üdvözölte a terveket, mivel a munkaintenzívebb kultúrákban már a gazdaságok működőképességét veszélyeztette a dolgozóhiány.
A szövetség szerint a rövidtávú foglalkoztatás két hónapról háromra, illetve 50 munkanapról 70-re emelése is jó hatással volt a gazdaságra. A kötelező minimálbér bevezetésével azonban nagy teher nehezedett a vállalkozásokra. Ha járulékokkal is terhelnék az órabért, az sem a munkadónak, sem a munkavállalónak nem könnnyítené meg a dolgát. A kelet-európai szezonmunkások számára továbbra is vonzó összegű béreket kell nyújtani, a munkáltatókat pedig nem szabad további járulékokkal terhelni - érveltek. A szövetség főtitkára, Bernhard Krüsken a kemény tárgyalásokat követően megkönnyebülését fejezte ki: "Ez nagyon jó hír a német gazdáknak. Ezzel törvényes kereteket adunk a szezonális munkások rugalmasabb foglalkoztatásához, és a német mezőgazdaság versenyképessége is javulhat a nemzetközi piacokon."