A fordított adózás azt jelenti, hogy az adót a termék vásárlója fizeti meg az államnak, azaz a számlát az általános forgalmi adó felszámítása nélkül állítják ki és az adót majd a vevőnek kell befizetnie az adóhatóságnak - húzta alá Nagy István egy szakmai rendezvényen. A szójánál a fordított adózást a gabonafélék mintájára vezetné be az agrártárca.
A miniszter szerint a GMO-mentes takarmányozás megteremtésével a magyar élelmiszeripar versenyképesebbé válhat, akár piacvezető pozícióba is kerülhet, és piacvédő szereppel is bírhat. A tárca hosszú távú célja, hogy - különböző megoldásokat ötvözve - megszüntesse a GMO-szójabehozatalt, és az importfüggőséget hazai termesztésű takarmánynövényekkel váltsa ki.
Az Európai Unió agrártámogatási rendszerében 2015-től a szója termőterülete 77 ezer hektárra nőtt Magyarországon - áll a tárca közleményében. Ez az ötéves átlaghoz képest 89 százalékos növekedést jelent, és mintegy 150 ezer tonna termést eredményezett. Az Agrárminisztérium stratégiai célja a 100 ezer hektáros termőterület elérése stabil, hektáronként 2,5-3 tonnás hozammal. Ezzel ki lehet váltani a Dél-Amerikából származó GMO-s szójaimportot.
Az AM a termelési kedvet elősegítő támogatási rendszer mellett új megoldásokat is keres a GMO-szója kiváltására. Így ösztönzi az alternatív fehérjenövények, az ipari melléktermékek, az új összetételű fehérjetakarmányok alkalmazását a takarmányreceptúrákban és takarmányozási technikákban, elősegíti a megfelelő termesztés- és feldolgozási technológiák kifejlesztését, továbbá támogatja a hazai GMO-mentes szójanemesítési programokat.