Mivel minden állatfajnak (hasznosítási iránynak és korcsoportnak) más-más a fehérje- és rostigénye, ezért a Bunge arra is ügyelt, hogy a napraforgóolaj gyártása során keletkező napraforgódarából a kérődzők, illetve a monogasztrikus jószágok számára is rendelkezésre álljon megfelelő összetételű takarmány-alapanyag. Így a takarmányozásban mindig az ideális rost-, és fehérje-összetételű termékhez nyúlhatnak az állattartók.
A Sunpro termékek beltartalmi értékeit hazai és nemzetközi kutatási eredmények figyelembevételével alakították ki, hasznosulásukat etetési és emészthetőségi kísérletekben vizsgálták. A termékcsalád magasabb fehérjetartalmú tagja 46 százaléknyi fehérjét tartalmaz (Sunpro46), így alkalmas a szójadara helyettesítésére, elsősorban baromfi-, sertés- és haltápokban. Az alacsonyabb fehérjetartalmú Sunpro20 pedig a kérődző állatok takarmányozásában értékesül optimálisan.
A Sunpro46 tulajdonságai az import szójadarával összevetve:
- Az aminosav-garnitúrát tekintve a Sunpro46-nak magasabb a metionin- és valamivel alacsonyabb a lizintartalma, mint a szójadarának, de ez az esszenciális aminosav - a takarmánykeverők által megszokott módon - kiegészíthető.
- A napraforgó a szójával ellentétben nem tartalmaz antinutritív (az emésztést gátló) anyagokat, így hőkezelésére nincs szükség.
- Ami a forradalmi változás: a Sunpro46 és a szójadara között rost- és fehérjetartalomban nincs jelentős különbség. Ehhez arra volt szükség, hogy a napraforgódarában található héjmaradványokat jelentős mértékben eltávolítsák. A keletkező termék teljes mértékben homogén, látható héjmaradványok, szilánkok nem találhatók benne.
- Elérhető por, illetve granulált formában is, így a takarmánykeverők igényeihez alakítható a fizikai formája.
- A Sunpro üzem közvetlen összeköttetésben van az olajosmag-feldolgozó gyáregységgel, így egy tökéletesen zárt rendszert képez a magtól a végtermékig. A vevői igényeknek megfelelő ütemben, frissen állítják elő a terméket.
Az etetési kísérletek tanúsága szerint a magas fehérjetartalmú Sunpro valamennyi gazdasági állatfaj takarmányadagjában szerepeltethető, az extrahált szójadara helyettesítésére kiválóan alkalmas. "A broilercsikék takarmányaiban az extrahált szójadara jelentős mértékű helyettesítése Sunpro46-tal a szójadara-alapú takarmánnyal megegyező hatékonyságot mutatott. A termék szerepeltetése a receptúrákban előnyös a vemhes és a szoptató kocák takarmányozásában, továbbá a nagy genetikai potenciállal rendelkező, korszerű hízósertés-hibridek esetében is" - állítja dr. Tóth Tamás, a Kaposvári Egyetem Takarmányozástani Intézeti Tanszékének docense.
"A Sunpro20 viszonylag nagy nyersfehérje-tartalmú N-forrás a baktériumok számára. Az elvégzett üzemi etetési kísérletek eredményei alapján kedvező hatású a tehenek tejtermelésére. Ennek hátterében a nagy rosttartalom és a metioninban gazdag aminosav-garnitúra, valamint a bendőben le nem bomló fehérjehányad (UDP) (dg=0,65) állhat" - folytatja a takarmányozási szakember. Hozzáteszi: mivel a termék 40% nyersrostot és 20% nyersfehérjét tartalmaz, így ideális összetevője lehet a nyulak napi takarmányadagjának is. A hízónyulakkal végzett kísérletekben megállapították, hogy a Sunpro20 a 20%-os bekeverési arány eléréséig javította a főbb összetevők (szárazanyag, szervesanyag, nyersfehérje, nyerszsír) látszólagos emészthetőségét.
- magyaráz a Bunge Zrt. vezérigazgatója, Wojciech Jachimczyk. A vállalat tisztában van azzal, hogy a hazai állattartók árérzékenyek - ahogy a hazai fogyasztók is -, ezért ügyeltek arra, hogy a Sunpro termékek versenyképesek maradjanak az importált szójadarával.
"Ezekkel a takarmányalkotókkal elsősorban olyan vevőkört céloztunk meg, amelyik termékeivel a prémium szegmensben működik. Ide tartoznak azok, akik GMO-mentes termékeket állítanak elő, de egyre nagyobb jelentőséggel bír a fenntarthatóság, az ökológiai lábnyom kérdése, az alapanyagok nyomon követhetősége és a takarmánybiztonság is. Ezekre az igényekre lehet tökéletes válasz a Sunpro termékcsalád" - mutat rá Wojciech Jachimczyk. A Bunge Zrt. annak is tudatában van, hogy a haszonállatok takarmányozásban egy-egy alapanyagváltás mennyire nehézkes folyamat, hiszen a felhasználóknak minden kétséget kizárólag meg kell győződniük az új alapanyag előnyeiről. Ehhez készek az eddigi takarmányozási kísérletek eredményeit az érdeklődők rendelkezésre bocsátani, és szaktanácsadókkal segítik az átállást.
"Azt látjuk, hogy a napraforgó Magyarországon stabilan, jó hozamokkal, versenyképesen termeszthető. A gazdáknak kedvük is lesz a termesztéséhez, hiszen a hazai feldolgozóipar biztos piacot jelent számukra. Így biztosítva látjuk a beszállítói és a vásárlói kört is az új termékek számára.
- mutat rá a cégvezető, hozzátéve, hogy a martfűi üzem megfelel a legszigorúbb hazai és nemzetközi takarmány- és élelmiszeripari szabványoknak, valamint számos minőségbiztosítási és fenntarthatósági tanúsítvánnyal rendelkezik .
(A cikk a Bunge Zrt. támogatásával készült.)