Az elmúlt két hétben jellemzően száraz idő uralkodott az országban, és csak elszórtan alakultak ki nem nagy mennyiségű csapadékot adó záporok. Ennek megfelelően a talaj felső része is többnyire száraz, a Nyírség és a Hajdúság területén pedig különösen nagy a szárazság. A 20 centiméternél mélyebb rétegekben a szeptember eleji nagy csapadék eloszlásának megfelelően a Dunántúlon van több nedvesség a talajban, az ország keleti felén azonban a nagyobb mélységekben is számottevő, 100-150 milliméter közötti a vízhiány. A hétvégén véget érő, közel két héten át tartó száraz, meleg időszak során az átlaghőmérséklet is 3-4 fokkal volt magasabb az ilyenkor megszokottnál, és az eltérés elsősorban a magas, 30 fokot megközelítő maximum hőmérsékleti értékekből adódott - írja a met.hu.
A hőösszeg jelentős többlete miatt az átlagosnál nagyjából két-három héttel előrébb járnak a fenológiai fázisok és az érési folyamatok szinte minden növényünknél. A napraforgó és a kukorica beérett, az aratásuk folyamatban van. A száraz idő hatására a kukorica szemeknek egyre ideálisabb a nedvességtartalma, a gombás fertőzések pedig visszaszorultak. A korai betakarítás miatt elegendő idő lesz az őszi vetések előkészítésére és elvégzésére. A kikelt repce számára a legtöbb helyen elegendő nedvesség áll rendelkezésre a talajban, így jól fejlődhet, de a Nyírségben és a Hajdúságban a száraz talajban vontatott növényfejlődés várható.
A folytatásban változékonyabbra fordul az ország időjárása, pénteken azonban még marad a napos, száraz, késő nyári idő. Szombaton északnyugat felől tartós lehűlést hozó hidegfront érkezik, megnövekszik a felhőzet, és sokfelé várható eső, zápor, és jellemzően 5 milliméter körüli csapadékra van kilátás. Vasárnap melegfront súrolja térségünket, melyből számottevő mennyiségű eső nem valószínű, majd hétfőn újabb hidegfront vonul át a szombatihoz hasonló mennyiségű csapadékkal. Az említett frontokat erős, a jövő hét első napjaiban többfelé viharos szél kíséri. A hőmérséklet jelentősen visszaesik, szombaton a Tiszántúlon még 20 fok fölött alakulnak a maximumok, de a Dunántúlon már ekkor is csak 15, 16 fok várható. Vasárnap és hétfőn országszerte 20 fok körüli értékekre lehet számítani, majd keddtől csak 13, 18 fok valószínű. Ezzel együtt a hajnali lehűlés is erősödik, vasárnaptól a legtöbb helyen 10 fok alá hűl le reggelente a levegő, de szerdától a derült, szélvédett tájakon, elsősorban a keleti országrészben talajmenti fagyok is előfordulhatnak.