A szójabab ára Chicagóban 10 éve nem látott mélyponton van, ennek is eredménye, hogy az európai import megugrott, és már külön megállapodás is létrejött arról, hogy az EU több észak-amerikai babot vesz. Ez jó annak, akinek vennie kell, de a termelőnél fordított a helyzet: aki eddig nem adta el terményét, az egyre rosszabbul jár, hiszen egyre olcsóbban tudja csak megtenni ezt.
Ebből adódnak most a gondok. A tavaszi időszakban a jegyzések 450 USD/t (126 ezer Ft/t) körül alakultak Rotterdamban, most viszont az ide érkező amerika árura és a fekete-tengeri kikötőkbe érkező szójababra is a 360 USD/t (101 ezer Ft/t) körüli ár érvényes. Így akinek nem kell kifejezetten a GMO-mentes, magyar szójabab, az csak ennyit hajlandó fizetni érte. Az elmúlt évek exportszámai alapján van esélye annak, hogy kivitelünk nagy része továbbra is az EU-n belülre kerül, de az árverseny itt is érvényesül.
Nem szoktunk erre gondolni, de a KSH statisztikái alapján az import bab mennyisége már meghaladja az exportunkét, és ebből az is következik, hogy a belföldi árakat az is letörheti, ha a román, az ukrán vagy a szerb eredetű áru árszintje drasztikusan esik. A nemzetközi piaci jegyzések alapján ezért biztosra vehető, hogy a le nem lekötött szójáért a feldolgozók nem fizetik meg azt az árat, amit hónapokkal ezelőtt.
A reális piaci értékről jól informál a hozzánk legközelebbi, bolognai árutőzsde jegyzése. Itt az olasz szójabab legutóbb 330-335 EUR/t körüli áron (106-108 ezer Ft/t) mozgott, ebből levonva a kamionos fuvarköltséget és egy dunántúli paritást nézve már alig érheti el a fehérjenövény ára a 95 ezer forintot. A helyzet arra ösztönözhet, hogy adjuk el még most, amit lehet, de itt szól közbe a szállítás problémája: nincs autó, vonat, amit elvigye az újonnan felkínált mennyiséget. Megint szembesülni kell azzal, hogy az azonnali, 1-3 héten belüli szállítás lehetősége jószerivel megszűnt, és ez nem kereskedői ügyeskedés számlájára írható.
Aki nem kötötte le időben a terményt, annak most legalább 2,5 tonnás hektáronkénti hozamot kell felmutatnia a plusszos szezonzáráshoz. A helyzeten némiképp javít, hogy idén kevesebb területen vetették el a növényt, ezért magasabb a szétosztható termeléshez kötött támogatás, valamint tavalyhoz képest gyengébb a magyar valuta árfolyama is, ami szintén emeli az euróban érkező juttatás forintösszegét. Leginkább most azok az állattartók és takarmánygyártók örülhetnek, akik eddig kivártak, és nem vásárolták meg korábban a fehérjenövényt: már jóval olcsóbban szerezhetik be a takarmánynak valót.
Bidló Gábor, terménypiaci elemző
Prudens Ceres Kft.