A tejtermelés a hazai állattenyésztés egyik legnagyobb gazdasági súlyú ágazata - fogalmazott Nagy István agrárminiszter. Az ágazat kibocsátása 2017-ben 171 milliárd forint volt, ez a teljes mezőgazdasági kibocsátás 6-7%-a, az állattenyésztésben megtermelt érték közel 20%-a. Az ágazat előtt álló feladatokról az agrárminiszter úgy fogalmazott: cél a jelenlegi állomány megőrzése, illetve növelése, emellett a tej beltartalmi értékeinek javítása. A magas zsírtartalmú nyerstej iránt ugyanis világszerte nő a kereslet, a tejzsírárak nagymértékben emelkednek. A zsírtartalom növelését szakszerű apaállat-használattal és a takarmányozási, tartási körülmények optimalizálásával, valamint célirányos selejtezéssel lehet elérni.
Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár a fórumon kiemelte: az elmúlt években a piaci válságok és a járványok ellenére sikerült stabilizálni az állattenyésztés helyzetét. A KSH adatai alapján a szarvasmarha-állomány és ezen belül a tejelő tehenek száma 2011 óta folyamatosan növekszik. Az európai tejválság leküzdése óta a tejtermelők jövedelmi pozíciói jelentősen javultak.
Mezei Dávid, a szaktárca vidékfejlesztési stratégiáért felelős helyettes államtitkára az eseményen tartott előadásában elmondta, hogy az ágazat szereplői már több mint 36 milliárd forint beruházási támogatásban részesültek a Vidékfejlesztési Programból. Hangsúlyozta, hogy ebből az összegből nemcsak az alapanyag-előállítást, hanem mintegy 10 milliárd forinttal a feldolgozást is támogatja a tárca. Ezen felül még az idén megnyílik az élelmiszeripari fejlesztésekre kiírt, 50 milliárd forintos keretösszegű pályázat is. A tejágazat másik fontos vidékfejlesztési intézkedése, a szerkezetátalakítási támogatás keretében pedig a hazai gazdák további 57 milliárd forint támogatáshoz jutnak.
(Forrás: AM Sajtóiroda)