A méhekre veszélyesnek ítélt neonikotinoid hatóanyagok - az imidakloprid, a klotianidin és a tiametoxam - valamelyikét tartalmazó növényvédő szerek felhasználását először 2013-ban korlátozta az Európai Bizottság - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Idén a bizottság további szigorításokat vezetett be a hatóanyagok felhasználását illetően. A három hatóanyag valamelyikét tartalmazó szereket 2018. december 19-e után kizárólag zárt termőhelyeken, azaz üvegházban lehet felhasználni, és eddig az időpontig lehet szabadföldbe elvetni a kezelt magokat, például az őszi kalászosokat. December 19-e után a kezelt magokból fejlődő, illetve az üvegházban kezelt növényeket - beleértve a palántákat is - tilos lesz szabadföldre kiültetni.
A szigorítás számos növényvédő szert érint. Négy termék forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét visszavonták, további 21 készítmény engedélyéből pedig törölni kellett a szabadföldi felhasználásokat. A Nébih az új előírásoknak megfelelően módosította a hazai növényvédőszer-engedélyeket, az érintett készítmények részletes listája elérhető a hivatal honlapján.
Az uniós bizottság korábban azt közölte, hogy a beporzó rovarok körében 10-ből egy faj a kihalás szélére került, a méh- és lepkefajoknak pedig mintegy harmadánál a populáció csökkenése figyelhető meg. A beporzás létfontosságú természeti folyamat, amelyben a rovarok játsszák a főszerepet, közülük is elsősorban a méhek és a zengőlegyek, valamint a pillangók és a lepkék, egyes bogarak és más repülő rovarok. Az Európai Unió éves mezőgazdasági termelésének jelentős, közel 15 milliárd euró összértéket képviselő hányada tulajdonítható közvetlenül a beporzó rovarok teljesítményének.