Az Európai Bizottság 2018 áprilisában terjesztette elő azt a jogalkotási javaslatot, amely biztosítja az élelmiszerlánc tisztességesebbé tételét, a napokban pedig az Európai Parlament és az Európai Tanács is elfogadta ezt. Az új szabályozás lehetővé teszi majd a tagállamoknak, hogy szankciókat szabjanak ki a megállapított jogsértések esetén.
Az új szabályozás valamennyi mezőgazdasági és élelmiszeripari termékre kiterjed, és tizenhat tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot tilt. A javaslat mindenkire vonatkozik, aki az élelmiszer-ellátási láncban részt vesz, így a kiskereskedőkre, az élelmiszer-feldolgozókra, a nagykereskedőkre, a szövetkezetekre vagy termelői szervezetekre, illetve minden olyan egyedülálló termelőre, aki bármelyik tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot elkövette. A javaslatban meghatározott tiltott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok közé tartozik a romlandó élelmiszertermékek késedelmes kifizetése, az utolsó pillanatban törölt megrendelések, valamint a szerződések egyoldalú vagy visszamenőleges módosítása.
A javaslat egyik fontos eleme, hogy a tagállamok 350 millió eurós éves forgalom felett nagyobb hatáskört vezethetnek be a nemzeti jogszabályaikban, illetve ha szükség van rá, további intézkedéseket is hozhatnak. A megállapodás emellett tartalmaz egy négy évre szóló felülvizsgálati záradékot is, ami azt jelenti, hogy a jogalkotási szöveg rendelkezéseit értékelni kell, és lehetőség szerint felül kell vizsgálni a következő parlamenti időszakban. A tagállamoknak ugyanakkor ki kell majd jelölniük az új szabályok betartatásáért felelős hatóságokat és ki kell építeniük a bírságok kiszabására alkalmas rendszert.