2015-ben kezdődött el a beruházás, amely 14 hektárt ölel fel, közvetlenül a Mátrai Erőmű mögött, annak energiabázisára is támaszkodva. A tulajdonosok képviseletében Mészáros Lőrinc és Szíjj László, míg a gyár oldaláról dr. Tóth Anett, a Viresol Kft. ügyvezető igazgatója nyomta meg az indítás jelképező gombot.
Innovatív, intelligens, környezetbarát és 21. századi technológiát képvisel a gyár - hangsúlyozta Mészáros Lőrinc. A másfél évig tartó építkezéshez a kormány 6,2 milliárd forintos segítségén túl 30 millió eurós hitelre is szüksége volt a vállalkozásnak, amit számításaik szerint 8-10 éven belül vissza tudnak fizetni. Az alapkőletétel óta, ami 2017. április 24-én volt, az első ütem vált üzemképessé, ami búzakeményítő, vitális glutén és ipari alkohol gyártását teszi lehetővé. De
- ezek várhatóan májusban, júniusban kerülnek átadásra. Dr. Tóth Anett előadásában hozzáfűzte, hogy logisztikai és raktárközponttal is ki fog egészülni a telep, valamint létrehoznak egy innovációs központot is. A legfontosabb, hogy a búza feldolgozott formában kerüljön a piacra - hangsúlyozta -, a gyár pedig növelni fogja hazánk régión belüli gazdasági súlyát.
Orbán Viktor rámutatott:
Felhívta a figyelmet, hogy a gluténmentes búzakeményítő piaca egyre növekszik a világban, ugyanakkor magának a gluténnek is egyre fontosabb szerep jut a génmódosítás mentes fehérjék piacán. A kormány szívesen támogat minden ilyen kezdeményezést, ezért a kormányfő mindenkit arra biztat, hogy legyen vállalkozó szellemű, és kezdeményezzen hasonló beruházásokat.
A búzakeményítő szinte minden élelmiszerben, amelynek állagstabilizálásra van szüksége, megtalálható, valamint a kozmetikai iparban, a papírgyártásban és a gyógyszeriparban is nagy mennyiségben használják ezt a kötőanyagot. A vitális glutén - vagyis sikér - két fontos aminosav elegye, amit az élelmiszeripar és takarmányipar is igényel. GM-mentes alapanyagként hasznosítható a takarmánygyártásban, ahogy a feldolgozás során keletkező búzakorpa is. A gyártás mellékterméke még az igen tiszta alkohol is, amely ipari célokra használható. A gyár építésében hét nemzet gyártóinak technológai megoldásai köszönnek vissza, leginkább német részegységek kerültek beépítésre, de például a módosított keményítő gyártórészlegében jelentős lesz a magyar beszállítók aránya.
Horváth László országgyűlési képviselő hangsúlyozta: a gyárba beszállított búzából ugyan nem kenyér lesz, de mégis kenyeret fog adni. 250 embert foglalkoztat, és közvetve 12 ezernek nyújt megélhetést a működésével. Mint kiderült, sok hasonló méretű gabonafeldolgozó működik Európában, de a visontai az egyik legkorszerűbb. A legnagyobb méretű keményítőgyár Hollandiában található, évi 500 ezer tonna búza feldolgozására képes. Tudni érdemes, hogy 250 ezer tonna búzából több keményítő gyártható, mint amennyi hazánk teljes szükséglete. A gyár fő célja a magasabb hozzáadott értékű exporttermék teremtése.