Az elmúlt hét esős idővel indult, és hétfőn az ország nagyobb részén általában 1 és 5 milliméter közötti csapadék hullott. A hét további részén csapadék már nem fordult elő Magyarországon és a hét nagyobb részében bőven volt napos idő is. Erősödött a nappali hőingás, éjszakánként országszerte jellemzően gyengén fagyott, majd napközben előbb 5-10 fokig melegedett a levegő, később pedig már inkább 10 fok körül alakultak a maximumok. Vasárnap ugyanakkor már tartósabb ködfoltok is megjelentek - írja a met.hu.
A talaj felszíne éjszaka többször megfagyott, nappal kiengedett, így az napközben sáros volt. A gyakori megfagyás, kiengedés miatt a talajfelszín így tél végén megemelkedik, mely az őszi vetések gyökereinek megszakadását okozhatja. Ez a jelenség ugyanakkor a talaj fokozatos szikkadását, száradását is előidézi. A talajnak ma reggelre is csak a felszíne fagyott meg, így mélyebben nincsen fagy, és öt centiméteres mélységben többnyire 1-3 fok a hőmérséklet.
A most következő hét első napjaiban még anticiklon alakítja az ország időjárását, így folytatódik a fátyolfelhős, de többnyire napos, száraz idő, a nap első felében helyenként sűrű köddel. Az éjszakák csak a magasabban fekvő területeken lesznek fagymentesek, de nappal a ködös tájak kivételével hamar melegszik majd 10 fok fölé a levegő. A hét közepén változékonyabb időre van kilátás, csütörtökön a nap második felében sokfelé, pénteken már csak helyenként esővel. Összességében 1 és 5 milliméter közötti csapadék valószínű. Pénteken északkelet felől erős, néhol viharos széllel hideg légtömegek érkeznek az ország felé, így hétvégén hajnalonként mínusz 5 fok alatti hőmérsékletekre is lehet számítani. A jövő héten azonban újra melegszik majd a levegő, de valószínűleg alapvetően száraz marad az idő.
Csapadékra ugyanakkor továbbra is szükség lenne, mert bár az őszi nagy hiány után már sok pótlódott a talajban, de nagy területeken még mindig jelentős (60-90 milliméter) mennyiségre lenne szükség. A folytatásban várható nagyrészt száraz időben fokozatosan nő majd a száraz fű, így egyre nagyobb lesz a bozóttüzek esélye. Ha azonban a talaj felszíne kiszárad, akkor a szeles időben porviharok is előfordulhatnak, melyek a talaj felső rétegét elhordják, gödrökben, akadályok mögötti szélárnyékban pedig felhalmozzák. A nappalok rohamosan hosszabbodnak, a következő egy hét során összességében 23 percet.