A 2018/19-es gazdasági év első felében túl magasnak bizonyultak az uniós búzaárak, így inkább a Fekete-tengeri áru mozgott a piacon. Júliustól decemberig valósággal agyonnyomta az európai kínálatot az oroszok rekord mennyiségű exportja. Az unió búzaárai normál esetben kissé magasabbak, mint a keleti árué, főként az utóbbi két évben, amióta Oroszország extrém sok búzát termel. Ám az elmúlt hónapokban csökkentek Moszkva készletei, így a Fekete-tengeri árak is emelkedésnek indultak.
Ritka pillanat: olcsóbb az uniós búza, mint az oroszoké
Mindez perdöntő a külpiacokért vívott versenyben. Azokban a hónapokban, amikor az uniós búza jelentős árhátrányban van az oroszországival szemben, a közösség havi exportmennyisége gyakran a 2 millió tonnát sem éri el. Ezzel ellentétben, amikor az EU búzaárai megegyeznek vele vagy kedvezőbbek, mint a keleti versenytársé, megugrik a kiszállított gabona mennyisége. 2016-ban például a havonta exportált búzamennyiség jóval 3 millió tonna felett volt. Az amerikai agrárminisztérium (USDA) most is arra számít, hogy az unió exportjának üteme emelkedni fog, és a gazdasági év végére eléri a prognosztizált 238 millió tonnát.
Most, hogy Európa versenyképes áron kínálja a terményt, megnő a jelentőssége Afrika és a Közel-Kelet importra szoruló országaiban. Egyiptom, amelyik a világ legnagyobb búzaimportőre, eddig az orosz búzát részesítette előnyben a kormányzati tendereken, most azonban az európai gabona felé fordult. Az ország elsősorban francia és román árut keres azok olcsósága miatt (ami a tengeri kikötőknek köszönhető). Az európai búza a szubszaharai régióban, például Kenyában és Nigériában is vonzóvá vált. A többi fontos afrikai vásárló - Algéria, Marokkó és Szaúd-Arábia - pedig eddig is, és ezután is az EU fő vásárlói lesznek az elkövetkező hónapokban - összegez az USDA.