Elég ha csak egy betegségre hajlamosító gént vagyunk képesek kimutatni a sertésben, és máris szabadalmaztatható ez a tenyészanyagot javító módszer. Ha a szokásostól eltér a brokkoli összetéltele, akkor az előállításának módját már le is lehet védeni. Egyrészt érthető a nemesítő cégek törekvése a szabadalmi oltalomra: a jogdíjak révén megteremthetik maguknak a további kutatások anyagi bázisát, és védik az eljárást a "lopás" ellen.
Az Európai Parlament 1998-ban hagyta jóvá a Biotechnológiai találmányok oltalmáról szóló 98/44/EK irányelvet, azaz a bioirányelvet. Két évtizednyi konfliktus után 2017-ben történt egy érdemi kísérlet az előírás helyes értelmezésére, ám azóta is nagy a nyugtalanság a bioszabadalmak körül. A vita annak apropóján lángolt fel újra, hogy most szerdán és csütörtökön Münchenben ülésezik az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO), ahol a konvencionális növények szabadalmi kérdéseivel is foglalkoznak. Ezt kihasználva több mint 20 szervezet készül demonstrációt tartani a növénynemesítés és állattenyésztés szabadsága mellett. A tiltakozó akciót támogatják a szociáldemokraták, a baloldal és a zöldek is.
- követelte az SPD-frakció vezetője, Matthias Miersch szerdán. Véleménye szerint minden jel arra utal, hogy továbbras is nyitott az ajtó a hagyományos nemesítési eljárások levédésére, noha ezt elvileg tiltja az unió. Bár 2004-ben az Európai Szabadalmi Hivatal ellenállt a Syngenta nyomásának, és nem védte le a "rákellenes" brokoli nemesítésének vagy a több szárazanyagot tartalmazó paradicsom előállításának gyakorlatát, mégis gyakran elveszíti a pártatlanságát - véli Miersch, aki párbeszédet kezdeményezne a hivatal finanszírozásáról is, hogy az megőrizhesse független ítélőképességét.
A zöldek és a baloldal egy közös nyílt levélben moratórium meghirdetésére szólítják fel a döntéshozókat a nemesítést érintő szabadalmi ügyekben. "A hagyományos módon előállított növényekre és állatokra tilos szabadalmi jogot formálni" - fogalmaznak a levélben. Bár Európa bioirányelve tiltja a szokványos biológiai eljárások és az így létrejött élőlények levédését, a jogértelmezési viták miatt mégis megesik, hogy az Európai Szabadalmi Hivatal oltalmat jegyez be. Történik mindez annak ellenére, hogy 2017 nyarán már egyszer "tisztázták" a jogi helyzetet. Azóta ugyanis