Kínában a disznó éve az apokalipszis éve

agrarszektor.hu
Áremelkedéshez vezet, hogy Kínában terjed a sertéspestis és egyre több húst importálnak. Kína próbálja fékezni az áremelkedést és a vírus terjedését, de igazi agrárkatasztrófa folyik a távol-keleti országban.

Kínában terjed a sertéspestis-járvány, így több sertést kell importálnia, ami vi­­szont világszerte a hús árának emelkedését okozza - írtuk meg korábban. Most újabb adatok láttak napvilágot: a becslések szerint ebben az évben Kína 33 százalékkal többet importál, és ez irányítja majd a világpiacot - írta a Magyar Mezőgazdaság a Newsmaxra hivatkozva.

Kína eddig 200 millió sertést vesztett a járvány miatt, ami messze meghaladja az USA-ban 2018-ban levágott 128 millió állat számát. A Bloomberg pár hete azt írta: 134 millió sertést veszthetett el Kína. Ez azt jelenti, hogy a vírus tragikus gyorsasággal terjed, és a pestis teljesen tönkreteheti az ország sertéságazatát. A távol-keleti országban tartják a világ sertéspopulációjának felét, összesen 440 millió példánnyal, 256 millió sertéstelepen. 

A kínai kormányzat 1200 yuant (körülbelül 50 ezer forint) ajánlott fel kárpótlásként a tenyésztőknek példányonként, de sok esetben a helyi kormányzatok visszatartják a pénzt, ez pedig nem segít a védekezésben. Egyes tartományokból olyan jelentések érkeztek, hogy a helyi kormányzat megpróbálja eltitkolni a betegség létezését is, ezért megbüntetik azokat a gazdákat, akik figyelmeztetik a többieket. 

Gyorsan terjed

A vírust villámgyorsan kapják el egymástól az állatok, ha bejut egy-egy sertéstelepre. Mivel Kína fejlett kereskedelmi hálózattal, jó közlekedéssel rendelkezik, a gazdaságoknak pedig semmiféle lehetősége, szakértelme nincs arra, hogy megfékezzék a vírust, ezért valószínű, hogy a betegség korlátlanul terjedhet tovább, gazdasági-környezeti katasztrófát okozva. 


A fertőzött malacok nem is látszanak betegnek, így még a diagnózis előtt átszállítják őket egy másik telepre. A vírusnak pedig nem kell sok: elég, ha valaki érintkezik a fertőzött állattal, a malacok ihatnak fertőzött vízből, ehetnek fertőzött ételből, de az is elegendő, ha a teherautó körbefordul egy-egy sertéstelepen, a kerekén is elutaznak a vírusok. A kórokozó hónapokig aktívan fertőz vérben, ételben, vízben, de hideg, sötét helyen állítólag hat évig is életképes marad. 

A megfertőzött ételt, tárgyakat legalább 60 fokon kell főzni fél órán át ahhoz, hogy biztonságosnak tekintsük. Önmagában a kényszervágás nem segít a betegséggel szemben: Spanyolországnak 15 évébe, az ágazat modernizálásába és az Európai Unió masszív pénzügyi segítségére volt szüksége, hogy 1995-re túllegyen a sertéspestisen. 

Nincs, ami megállítsa

A brit The Telegraph nyomán az agrárszektor.hu májusban arról számolt be, hogy a Madridi Egyetem kutatói elérték az első eredményeket a vaddisznóállomány afrikai sertéssel szembeni immunizálásában. A tesztelt állatok kétharmada ellenállónak bizonyult a kórral szemben. Azóta is várjuk az újabb híreket, mivel gyógykezelni nem lehet a betegséget. A Bloomberg cikke szerint 50 éve hiába keresik az ellenszert a kutatók, és a mostani kísérletek is csak évek múlva hozhatják el a megoládást. Sőt, a Madridi Egyetem állításaival szemben azt írta az újság: a legyengített vírussal való kísérletezést sokan abbahagyták, mert az a malacokat bénító és megnyomoírtó betegséget okozott az állományban.  

Néhány példánynak sikerült leküzdenie a vírust, de a tudósoknak ezidáig nem sikerült kiderítenie, hogy minek köszönhető a gyógyulásuk. A problémát az okozza, hogy

a kórokozónak igen komplex a DNS-e, 170 génnel és 80 proteinnel, aminek a legtöbbje arra specializálódott, hogy megkerülje a disznó immunrendszerét.

A vámháború is felveri az árakat

A betegségen kívül további árfeljható hatása van az Egyesült Államok és Kína közti vámháborúnak. Korábban megírtuk: Kína nem hagyja magát, nem rendel az amerikaiaktól sertéshúst. Június elsejével további 25 százalékpontos vámtarifa-emelést hajtottak végre, válaszul Trump májusi vámemeléseire. Ezzel a megemelt vámtételek már elérhetik a 70 százalékot is - a friss vagy hűtött disznóhús esetében mindenképpen. Kína ebben az évben már lemondott egy 53 tonnás sertéshúsrendelést február végén, 999 tonnát március 21-én és 214 tonnát április 18-án. Most pedig a vámemeléssel együtt 3247 tonna rendelését vonta vissza.

A vámháború és a sertéspestis a magyar gazdákra is hatással van: emelkedik a sertés átvételi ára, ugyanakkor egyre többet exportálunk más országokba is. Az erről szóló elemzést itt olvashatja

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?